iPhone Hırsızlarına Karşı Apple’ dan Caydırıcı Sistem

iPhone Hırsızlarına Karşı Apple’ dan Caydırıcı Sistem

Kullanıcılar, kullandıkları telefonlara verdikleri bu kadar yüksek meblağlardan dolayı ister istemez çalınma yada kaybolma riskine karşı tedirgin durumda. Malum günümüzde telefon hırsızlarının sayısı ciddi derece de artmış durumdayken tam da bu hususta Apple‘ ın yeni alacağı yöntem, iPhone hırsızlarını adeta caydıracak türden diyebiliriz.

Sahip olduğu tasarım çizgisi ile birlikte tasarımın sahip olduğu donanım yapısı ile de kendisinden söz ettiren ve ayrıca üzerindeki iOS işletim sisteminin yanı sıra sahip olduğu uygulamalar ile de en gelişmiş kullanım imkanı sunan iPhone cihazları, takdir edersiniz fiyatları da buna bağlı olarak yüksek.

Mobil cihaz pazarında önemli bir yere sahip olduğundan telefon hırsızları için iPhone cihazları, daha cezbedici oluyor. Tam da bu nedenle Apple’ ın telefon hırsızlarına yönelik iki farklı yönetimi mevcut. Bunlardan ilki parmak izi okuyucu sensör.

Farklı açılardan sensöre tanıtılan parmak izinin Apple kullanıcıları için bayağı zahmetli olduğu bilinir. Ancak tam da bu noktada Apple’ ın önceliği, telefonu kullanan kişinin parmak izini rahatlıkla tarayabilecek çok daha güçlü bir sensör. Bu güçlü sensör sayesinde çalınan iPhone, onu kullanan kişinin parmak izini okuyarak gerekli bilgiyi Apple’ a gönderebilir (yani telefonunuzu çalan kişinin parmak izi elinizde olacak, bu da o kişinin bulunmasını daha kolay hale getirecek).

İkinci çözüm ise hırsızı fotoğraflamak. Nasıl mı? Android cihazlarda bu özellik bir nevi mevcut. Bazı uygulamalar ile kilit ekranında yer alan şifreyi belirli bir denemeden sonra yanlış girenlerin fotoğrafını çekerek kayıt altına almak. Apple’ ın da buna benzer bir yapıya sahip bir sisteme yer verebileceği konuşulmakta.

Yeni çıkacak olan iPhone’ da ve mobil işletim sistemi iOS’ un yeni sürümünde Apple, bakalım söz konusu güvenlik önlemeleri karşımıza çıkacak mı?

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.