iPhone ile Gidilen Her Yer Kayıt Altında [ iOS 11 ]

iPhone ile Gidilen Her Yer Kayıt Altında [ iOS 11 ]

Tasarım çizgisinin yanı sıra iOS işletim sistemi ile de en güvenilir ve stabil olan Apple’ ın iPhone cihazında, kullanıcılar tarafından az bilinen yada hiç bilinmeyen önemli bir özelliğinden bahsetmek istiyorum. ” En çok ziyaret edilen yerlerin iPhone tarafından kayıt altına alındığını biliyor muydunuz? 

Nereye gittiğinizi ve ne kadar süre kaldığınızı siz unutmuş olabilirsiniz, ama iPhone’ da öyle bir özellik var ki buraları çok iyi biliyor. Her ne kadar özel hayatın gizliliğini ortadan kaldırmış olsa da Apple’ a göre bu özellik, “ en sevdiğiniz yerleri öğrenmek ” amacıyla sizin için toplanıyor.

Konum Servisleriniz” açık ve izin verili durumda ise, “Sık Kullanılan Konumlar” sistemi özelliği ile sizin nerede ne kadar kaldığınızı dakikası dakikasına gösteriyor ve hatta harita üzerindeki yeriniz bile iPhone üzerinden görülebiliyor.

iPhone-ile-gidilen-her-yer-kayit-altinda-2

Fabrika ayarlarında açık olarak gelen bu özellikten rahatsızlık duyabilirsiniz. Eğer evinizde veya iş yerinizde bu özelliği kullanarak sık gitmiş olduğunuz yerlerin başka birileri tarafından görüntülenmesini istemiyorsanız, bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

Peki, Sürekli Olarak Ziyaret Edilen Noktaları iPhone, Nerede Kayıt Altında Tutmakta

  • iOS 11 işletim sistemine sahip iPhone’ da, Ayarlar menüsüne tıklayın
  • Daha sonra sırasıyla ” Gizlik “, ” Konum Servisleri ” ve ardından listenin en altında yer alan ” Sistem Servisleri ” yolunu izleyin
  • Gelen ekranda yer alan ” Önemli Konumlar ” seçeneğine tıklayın
  • Burada Tarihçe başlığı altında sık ziyaret edilen yerler karşınıza gelecek, herhangi bir mekan ismi üzerine tıkladığınızda ” şu tarihten bu yana toplamda kaç defa ziyarette bulunduğunuz ” bilgisiyle karşılaşacaksınız
  • Burada yer alan sokak üzerine tıkladığınızda ise ” hangi tarihte hangi saat aralıklarında ” bulunduğunuzu daha detaylı görebileceksiniz

iPhone-ile-gidilen-her-yer-kayit-altinda-1

  • Tabi, başka birileri tarafından bu verilerin görüntülenmesi sizi rahatsız edecekse; ” Sık Kullanılan Konumlar ” dan bu özelliği Pasif hale getirerek, devre dışı bırakabilirsiniz.

Sık olarak ziyarette bulunduğunuz noktaların iOS 11 işletim sistemine sahip iPhone cihazında nerede kayıt altında tutulduğu konusunda paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.