iPhone, iPad, iPod Kullanıcıları için Klavye İpuçları

iPhone, iPad, iPod Kullanıcıları için Klavye İpuçları

iOS işletim sistemine sahip (iPhone, iPadiPod) cihaz kullanıcılarının yazı yazarken bilmeleri gereken kısayollar hakkında detaylı bilgiyi paylaşmak istedim.

Yazılan Metnin Silinmesi için Sallayın (Geri Almak)

Yazmış olduğunuz metni geri almak yada silmek istiyorsanız, telefonu sallamanız yeterli olacaktır.

Web Sitelerini Hızlı Yazın (Domain Uzantısı)

Girmek istediğiniz sitenin adını girdikten sonra “.com“, “.net“, “.org” gibi uzantıları tek tek mi giriyorsunuz? Kullanım rahatlığı açısından standart klavye üzerinde yıllardır yer alan bu özellikten haberdar mıydınız? Nasıl mı? Öncelikli olarak girmek istediğiniz site adını yazıyorsunuz. Örneğin bilisimbilgi yazıldıktan sonra klavyedeki nokta (.) tuşuna basılı tutun ve parmağınızı kaldırmadan kaydırın, buradan “.com”, “.net”, “.org” gibi uzantılarından hangisini eklemek istiyorsanız onun üzerinde bırakın.

Zamanla alıştıktan sonra çok rahat bir özellik olduğunu göreceksiniz.

Akıllı Tırnak Özeliğini Kullanmak

Yazı yazarken bilindik düz tırnak işaretini değilde, diğer tırnak işaretlerini kullanmak istiyorsanız tırnak simgesine basılı tutarak, diğer seçimleri kullanabilirsiniz.

Farklı Tire İşaretlerini Kullanma

Yazı yazarken çizgi, uzun tire ve diğer özellikleri eklemek için tire simgesine basılı tutmanız yeterli olacaktır.

Tüm Harfleri Büyük Yazdırma

Metin yada SMS yazarken hızın önemli olduğunu düşünen ve aynı zamanda büyük harflerle de bir şey yazılması gerektiğinde yazma konusunda sorun yaşayanlardan biri misiniz? Bilgisayarda “Caps Lock” olarak adlandırılan büyük harf özelliği keşke Apple‘ ın mobil cihazlarında da olsaydı, dediğinizi duyar gibiyim. Normalde büyük harfle yazılmak istendiğinde Shift (yukarı ok) tuşuna basılması gerekiyor. Peki tüm harfler büyük nasıl yazdırılır?

Tüm harfler büyük nasıl yazdırılır, bunun kolay yollarından bahsedeceğim.

  • Aslında yapılması gereken işlem oldukça basit. Shift (Yukarı ok) tuşuna basın ve parmağınızı kaldırmadan büyük yazmak istediğiniz harfe sürükleyin
  • Shift (Yukarı ok) tuşuna bir parmağınızla basılı tutun ve ardından diğer parmağınızla büyük yazmak istediğiniz harflere dokunun
  • Uygulanacak olan bu yöntem diğerlerine göre daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Yapılması gereken işlem Shift (Yukarı ok) tuşuna hızlı bir şekilde 2 kere basmanız. Bu sayede tüm harfleri büyük olarak yazdırabilirsiniz

Harf Harf Yerine Kelime Kelime Silme

Shift (Yukarı ok) tuşuna basılı tutarak, silme tuşuna bastığınızda harf harf yerine kelime kelime silme işlemi yaptığını göreceksiniz.

Farklı Klavyeleri Kullanma

Daha farklı klavyeleri (örneğin emoji klavyesini) kullanmak mı istiyorsunuz?

Her geçen gün gizli bilgilerle karşılaştığımız iOS işletim sistemi içerisinde gizli olarak yer alan emoji klavyesinin nasıl aktif hale getirileceğinden bahsetmek istiyorum.

  • Öncelikli olarak iOS cihazımızdan Ayarlar > Genel yolu izlenerek Klavye seçeneğine ulaşın
  • Klavyeler seçeneğine girin ve daha sonra Yeni Klavye Ekle tıklayın
  • Ve bu bölümde yer alan Japonca ve ardından Romaji’ yi ekledikten sonra işlemi tamamlamış olacaksınız

iPhone, iPad, iPod kullanıcıları için klavye ipuçları hakkında paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.