iPhone Restore İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

iPhone Restore İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Farzedelim ki kullanıyor olduğunuz bir iPhone ya da iPad’ i satmaya veya birine vermeye karar verdiniz. Ya da fazla yüklenen oyun, uygulamalardan dolayı cihazın performansının düştüğünü düşünüyorsunuz. Karşılaşılan bu tarz durumlarda yapılması gereken işlem cihazın sıfırlanması diğer bir değişle fabrika ayarlarına döndürülmesi gerekmektedir. Restore işleminin adım adım nasıl yapılacağı yazının devamında.

iphone-restore

Apple‘ ın mobil işletim sistemi iOS her ne kadar kararlı ve stabil olarak görünse de uzun süreli kullanımlar sonucunda bazen sıkıntılara yol açabilmektedir. Bu gibi durumlar karşısında Restore işleminin yapılması gerekebilmektedir.

iPhone’ u fabrika ayarlarına döndürmek sıfırlamak isteyen kullanıcılar yapılacak bu işlemden sonra cihaz üzerindeki tüm bilgiler sıfırlanacağından, işleme başlamadan önce mutlaka telefon yedeğinin alınması gerekmektedir.

iPhone Restore Nasıl Yapılır?

 • Öncelikli olarak iTunes‘ un en son sürümünü burudan PC’ nize indirin ve kurun.
 • iTunes’ u çalıştırın ve iPhone’ u PC’ ye bağlayın. iTunes otomatik olarak iPhone’ u tanımlayacaktır.
 • Daha sonra iTunes’ un sol üst kısımda yer alan iPhone simgesine tıklayın.
 • Karşınıza gelen pencerede “Güncellemeleri Denetle” ve “iPhone’ a Geri Yükle” seçenekleri yer alacaktır. Bu aşamada bizi sadece iPhone’ a Geri Yükle seçeneği ilgilendiriyor. Tabi ki bu seçeneğe tıklamadan önce iPhone’ un ayarlarına girilerek “iPhone’ umu Bul” seçeneğinin pasif hale getirilmesi gerekiyor. Buraya Ayarlar > iCould iPhone’ umu Bul yolunu izleyerek ulaşabilirsiniz.
 • Daha sonra iTunes üzerinden iPhone’ a Geri Yükle seçeneğine tıklayın ve karşınıza iPhone’ u yedeklemek için bir uyarı gelecek. Eğer iPhone’ da yer almasını istediğiniz medya içerikleri bulunuyorsa Yedekle seçeneği ile iPhone’ u yedekleyebilirsiniz.

bilisimbilgi.com

 • Yedekleme işleminin ardından karşınıza çıkan Geri Yükle seçeneğine tıklayın.
 • Bundan sonra iPhone Restore işlemi biraz zaman alabilir. Bu süre zarfında cihazın bağlantısını kesmeyin.

bilisimbilgi.com

 • Restore işleminin tamamlanmasının ardından iPhone otomatik olarak açılacak ve iPhone satın alındığında yaptığınız ilk kurulum ekranı sizi karşılayacak.

iPhone’ u fabrika ayarlarına döndürmek sıfırlamak isteyen kullanıcılar için yapılması gereken işlemi paylaşmak istedim. Umarım işinize yaramıştır.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Efe dedi ki:

  eline sağlık, teşekkürler