iPhone’ u Verimli Kullanmanın İpuçları

iPhone’ u Verimli Kullanmanın İpuçları

Teknik anlamda incelendiğinde ne kadar üstün olurlarsa olsun kullanım ömürleri bakımından oldukça sınırlı olan akıllı telefonlarda zamanla yavaşlama, takılma ve performans kayıpları gözlenebilmektedir. Her ne kadar cihaz kullanılabilir durumda olsa da belli bir zaman sonra uygulama desteğini çeken üretici firma kullanıcıları yeni cihaz almaya yöneltmektedir.

Tabi ki, elimizdeki cihazı yenisiyle değiştirene kadar cihazın performansından son ana kadar yararlanabilmek için yapılması gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bu yazı da sahip olunan tasarım çizgisinin yanı sıra sahip olduğu donanım yapısı ile de kendinden söz ettiren, üzerinde bulunan iOS işletim sisteminin yanı sıra da sahip olduğu uygulamalar ile de en gelişmiş kullanımı sunan iPhone cihazlarının ömürlerini uzatma adına yapılabilecekler hakkında bir takım önerilerde bulunmak istedim.

  • Akıllı telefon bakımı çok önemli, bunun için aksatmayın! 

Üzerinde bulunan sahip olduğu uygulamalarla farklı görevleri yerine getirmek için yüksek performansa ihtiyaç duyan iPhone cihazının bakımını aksatılmadan yaparsanız ömrü hatırı sayılır derecede uzayacağını söyleyebilirim. Bunun için yapılması gerekli olanları  aşağıdaki adımları takip ederek, hangi uygulamanın cihazınızı ne kadar zorladığını ne kadar hafıza kullandığını görebilirsiniz. Listeyi incelediğinizde kullanmadığınız uygulamaların cihazınızı ne kadar zorladığını gördüğünüzde gerçekten şaşıracaksınız.

Ayarlar > Genel > iPhone Saklama Alanı

iPhone-Verimli-Kullanma-iPucu-1

Öncelikli olarak gereksiz uygulamaları çöpe atmakla işe başlayabilirsiniz. Ayda yılda bir kullanılan yada hiç kullanılmayan uygulamaları sildiğiniz de işlemci daha az çalışacağından cihazınız daha verimli çalışmaya başlayacaktır. Bu da aynı zamanda pil tüketimini de azaltacaktır.

  • Arkaplanda Uygulama Yenilemeyi Devre Dışı Bırakın

Arkaplanda çalışan uygulamalar hem pili hem de işlemciyi gereksiz yere zorlamaktadır. Özellikle kendini sürekli yenileyen uygulamalar, arkaplanda çalışır durumda bırakıldıklarından pilde buna bağlı olarak tükenme hızı artacaktır. Arkaplanda uygulama yenileme özelliğini devre dışı bırakmak için aşağıda yer alan adımları takip edin.

Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile

iPhone-Verimli-Kullanma-iPucu-2

Pasif duruma getirildiğinde tüm uygulamaların yenilenmesini engelleyecektir. Tamamının yenilenmesini değilde yenilenmesini istediğiniz uygulamaları seçerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Yeni Verileri Alma Özelliğini Değiştirin

Gelen kutusuna anlık olarak düşen mailler, her ne kadar faydalı bir özellik olsa da gözardı edilemeyecek derecede enerji tüketmekte. Yeni verileri alma özelliğini devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları takip edin.

Ayarlar > Hesaplar ve Parolalar > Yeni Verileri Al > Anında İlet

iPhone-Verimli-Kullanma-iPucu-3

Not: Elbette bunu yaptıktan sonra gelen kutunuza düşen mailleri görebilmek için bizzat kendiniz kontrol etmek durumunda kalacaksınız. Az kullandığınız mail adresleriniz için bu özelliği devre dışı bırakıp daha sık kullandığınız mailleriniz için aktif olarak bırakabilirsiniz.

  • Konum Servislerini Devre Dışı Bırakın

Gerek duyulmayan uygulamaların konum servislerini kapatarak, cihazın ömrünü uzatabilirsiniz.

Not: Konum servislerini en yoğun kullanan uygulamalar arasında Facebook ve Twitter bulunuyor.

Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri 

 

  • Ara Sırada da Olsa Cihazı Yeniden Başlatmanız Fayda Sağlayacaktır

Akıllı telefonunuz zamanla yavaşlamaya başladığında veya takılmalar meydana geldiğinde cihazın kapatılıp, bir süre sonra tekrardan açılması faydalı olabilir.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.