iPhone ve Android’ te Klavye Kısayolu Oluşturma

iPhone ve Android’ te Klavye Kısayolu Oluşturma

Akıllı telefonlar üzerinden günlük hayatımızda arkadaş veya sevdiklerimize sürekli olarak mesaj yolu ile bir şeyler yazıyoruz. Bu yazdığımız yazılarda çoğu zaman aynı ifadelerin tekrar tekrar geçtiği düşünüldüğünde, sürekli olarak her birini baştan yazmak yerine iOS ve Android cihazlarında sunulan müthiş bir özellik ile artık mesajlaşmak çok daha kolay.

ios-android-kisayolu

Sık kullandığımız kelimeleri tekrar tekrar yazmak yerine arka planda unuttuğumuz “klavye kısayolu” özelliği kullanılarak oluşturulacak kısayollar sayesinde zamandan tasarruf edebileceksiniz. Bu konuda örnek vermek gerekirse “cepno” oluşturacağımız kısayol sayesinde direkt olarak telefon numarasını metin alanına getirecek, boşluk bırakmanız durumunda ise metin alanına eklenecektir. Bu sayede gerektiğinde numarayı her seferinde girme zahmetinden kurtulacaksınız. Telefon numarasının yanı sıra, e-posta bilgileri, standart metinler veya belirlediğiniz linkler gibi yazılması uzun süren kısacası zamanınızı alacak olan tüm metinler için bu özelliği kullanabilirsiniz.

iOS’ ta Klavye Kısayolu Oluşturma

iOS üzerinde klavye kısayolu oluşturabilmek için Ayarlar > Genel > Klavye sekmesi üzerinden “Kestirmeler” bağlantısına tıklayın. iOS’ taki mevcut olan kısayollar karşımıza çıkacak. Buna ek olarak yeni bir kısayol eklemek istersek, sağ üstte bulunan “+” tuşuna basın.

Burada “İfade” kısmına yazmak istenilen cümleyi yazın, “Kestirme” kısmına ise oluşturmak istediğiniz kısayolu yazın ve “Kaydet” tıklayın.

IMG_0858002

Karakter sınırlaması bulunmuyor, istediğiniz uzunluktaki bir cümleyi yazdıktan sonra sadece iki harfli bir kısayol ile uzun metni bu sayede çıkarabilirsiniz.

Android’ te Klavye Kısayolu Oluşturma

Android üzerinde klavye kısayolu oluşturabilmek için ise Ayarlar > Dil ve Giriş > Kişisel sözlük yoluna gelin. Sonra Kişisel sözlük sekmesini seçerek listeyi açın. Yeni kısayol eklemek için “+” işaretine basarak, bulunulan ilk kısıma yazılmak istenilen tüm cümleyi, ikinci kısıma ise kısayolunu yazın.

IMG_0858003

Ne yazık ki, iOS’ ta olduğu gibi oluşturulacak kısayol sınırsız değil, oluşturabileceğiniz cümle maksimum 50 karakterden oluşabiliyor.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.