İş Kazalarını Önlemeyi Hedefleyen “Akıllı Baret”

İş Kazalarını Önlemeyi Hedefleyen “Akıllı Baret”

Genellikle inşaat sektöründe sıkça karşılaştığımız işletmelerin personeline temin etmeleri gereken ve personelinde çalışma esnasında kullanmak zorunda olduğu baretler, “DAQRI” tarafından akıllı hale getirilmesi ile farklı bir boyut kazandı.

akilli-baret01

2014 yılında daha da yaygınlaşan giyilebilir teknoloji ürünleri arasında akıllı gözlüklerin yanı sıra akıllı saatlerin daha yaygın olduğu görülmekte. Bunlardan farklı ve en dikkat çekici olanı diyebileceğimiz ürün ise çalışma sahalarında personeli korumak amacıyla takılması zorunlu olan baretlere DAQRI farklı bir boyut kazandırarak, “iş kazalarını ve ölümleri engelleme” adına olabilecek sorunları veya yapılması gerekenleri önceden bildirmeye yönelik bareti geliştirmeyi başardığı söylenilebilir. Sunduğu yüksek çözünürlük ve hassas sensörlerle birlikte uyum içinde çalışan 360 derece görüntü açısına sahip dört adet kameranın bulunduğu bu giyilebilir teknoloji sayesinde etraftaki her nesne anlık olarak algılanabiliyor.

Akıllı baretin işletmelerde işverenler tarafından önceden programlanmasının ardından çalışma sahasında bulunan personele olabilecek uyarıları hatırlatma da bulunup, bu sayede iş kazalarının önüne geçilmesi adına hata yapma ihtimalini minimum seviyeye düşürmesi hedefleniyor.

akilli-baret02

Tabi sorulması gereken en önemli noktalardan biri de akıllı baretlerin maliyetinin ne olacağı tabi ki. Bakalım bu tarz teknoloji ürünlerinin çıkaracağı maliyetten çok iş güvenliği açısından kullanılması zorunlu hale gelecek mi? Önümüzdeki ay lanse edilmesi beklenen ürün hakkında detaylar henüz netlik kazanmış değil.

DAQRI tarafından akıllı hale getirilen baretler ile ilgili videoyu aşağıda inceleyebilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.