İstenmeyen Numaralardan Gelen Çağrı ve SMS’ leri Engelleme

İstenmeyen Numaralardan Gelen Çağrı ve SMS’ leri Engelleme

Kullanıcıların en çok şikayet ettiği nokta istenmeyen numaralardan gelen çağrı ve SMS‘ ler olsa gerek. Eğer akıllı telefon kullanıcısı iseniz bu sorunu aşağıda bahsedeceğim adımlar ile halledebilirsiniz.

İstenmeyen Numaralardan Gelen Çağrı ve SMS’ ler Nasıl Engellenir?

iPHONE Cihazlarda ;

  • iOS 7 işletim sistemi yüklü iPhone üzerinde bu işlemi, “Son Aramalar” veya “Kişiler” kısmında yer alan kişi isimleri veya telefon numaralarının yanında “(i)”  bulunan bilgi noktasına tıklayın.
  • Bu ekranda karşımıza gelen pencerede “Bu Arayanı Engelle” seçeneğine tıklayıp, “Kişiyi Engelle” yi seçin.
  • Bu sayede kişilerden gelen çağrıları, SMS‘ leri, FaceTime engellemiş olup, engellenen numaranın sizi araması sonucunda ise karşı tarafa meşgul sesi vermektedir.
  • Tekrardan engelleme özelliğinin kaldırılması içinse aynı menü üzerinden yapabilirsiniz.

ANDROID Cihazlarda ;

  • Samsung Kullanıcıları için; “Ayarlar” kısmından “Otomatik Reddetme Modu” aktif hale getirilip, buradan istenilen numara engelleme listesine ekleyebilirsiniz.
  • HTC One Kullanıcıları için; telefon uygulaması içerisindeki “Bloklanan Numaralar” kısmından numarayı engelleyebilirsiniz.
  • LG Optimus G Kullanıcıları için; “Ayarlar” menüsünün altında bulunan “Arama Reddetme” kısmından numarayı engelleme yapabilirsiniz.

WINDOWS PHONE 8 Cihazlarda ;

  • Cihazda “Arama + SMS Filtresi” kısmına girildiğinde istenmeyen çağrı ve SMS’ leri engelleyebilirsiniz.
  • Diğer Nokia cihazlarda ise Ovi Store uygulaması üzerinden Best Blacklist ile bu durumu gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca GSM Şebekesi üzerinden numarayı engellemek istendiğinde ise; Bu engelleme işlemi sadece Turkcell Şebekesi üzerinden bu hizmet sağlanabiliyor. Bunun için yapılması gereken aylık 1.99 TL’ lik Numara Engelleme özelliğine abone olunması gerekiyor. Bu sayede istenmeyen numaralardan gelen çağrıları ve SMS’ leri almıyorsunuz.

Diğer GSM Şebekelerinden Avea ve Vodofone’ da ise yalnız gizli numaralardan yapılan çağrıları engelleme özelliğine sahip.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.