JPG, PNG ve GIF Arasındaki Bulunan Farklar Neler ?

JPG, PNG ve GIF Arasındaki Bulunan Farklar Neler ?

Tüm bilgisayar kullanıcıları tarafından kullanılan resim formatları arasındaki farklar hakkında detaylı bilgi.

jpgpnggif

 

Çoğu kullanıcı tarafından kullanılmakta olan JPG, PNG ve GIF resim formatları hakkında kısa bilgi vermek gerekirse boyutlarında da anlaşılacağı gibi kalite bakımından, kullanım alanları bakımından birbirlerinden farklılar.

JPG (Joint Photographic Experts Group)

JPG formatıyla sıkıştırılacak resimler de, pikseller veya karelere küçültülüyor. JPG resim formatında sıkıntılı olunan nokta ise sıkıştırma işlemi kalıcı olmakla beraber, yapılan işlem geri alınamıyor. JPG resim formatındaki amaçta zaten büyük resimlerin küçük alanlar da saklanabilmesi.

JPG 24-bit RGB ve CMYK ayrıca 8-bit Grayscale (siyah beyaz) renk derinliğini destekler. Ancak siyah beyaz resimler, renkliler kadar küçülmez.

GIF (Graphics Interchange Format)

GIF internet ile ilişkilendirilen bir resim formatı. GIF’ de kayıpsız LZW sıkıştırma yöntemi kullanılmaktır. 8-bit renk derinliğinde olan temel olarak GIF 256 renkten oluşan bir renk paleti bulunmaktadır. GIF’ te JPG resim formatındaki gibi kayıp yaşanmamaktadır. Yalnız 8 bit renge dönüştürülmesi doğrultusunda piksel piksel gözükmesiyle deforme olabilir. Günümüzde forumlarda kullanılan avatar yapımında, hareketli resimler oluşturma da kullanılır.

PNG (Portable Network Graphics)

İnternet ortamında kullanmak için geliştirilmiş GIF resim formatına alternatif bir uygulamadır. GIF’ den daha fazla tercih edilmesinden biri olarak tarayıcılarda arkaplan görüntüsü olmadan şeffaf olarak kullanılabiliyor olması. PNG, GIF resim formatı gibi 8-bit renk derinliği desteklerken, JPG gibi 24-bit RGB desteğine de sahip bir resim formatıdır.

Bu resim formatlarından hangisinin kullanılması konusunda;

  • PNG resim formatıyla “kayıpsız, küçük resimler ve şeffaf alanlar için uygun ortam iken, büyük fotoğrafların saklanmasında ise verimli olmamaktadır.
  • GIF resim formatı için kullanım alanı kısıtlı olup, yalnız avatar ve animasyon ile ilgili ortamlarda kullanılmaktadır.
  • JPG resim formatı içinse internet ortamında fotoğrafın kralı unvanını taşıdığını söyleyebiliriz. Büyük resimlerde az da olsa kalite kaybı yaşanmaktadır.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.