Kaybolmuş Anılar Nasıl Kurtarılır ?

Kaybolmuş Anılar Nasıl Kurtarılır ?

ABD ordusu, kaybolmuş anıları kurtarmak için beyin implant çalışmalarına hız verdi.
 

beyin-implanti

 
ABD Ordusu için teknolojik altyapı çalışmaları hazırlayan DARPA, sıradışı bir fikri gerçekliğe dökmeye hazırlanıyor. DARPA’nın planları dahilinde, bir askerin beynine yerleştirilecek implant sayesinde unutulmuş anılar kurtarılabilecek. Böylece saha görevi sırasında kafaya alınan darbe sonucunda, hafıza kaybı yaşayan askerlerin anıları ve tecrübeleri kurtarılmış olacak.
 
Benzer şekilde beyne takılacak implant ile eğitim sırasında daha fazla verim alınabilecek. İnsan beyni üzerinde yapılan son çalışmalar dahilinde, doğru bölgelere verilecek reaksiyonlar sayesinde daha hızlı öğrenme kapasitesi elde edilebiliyor.
 
Restoring Active Memory ismiyle açıklanan teknoloji geliştirilme sürecinde. Daha öncesinde Medtronic isimli firma, deep-brain simulation (DBS) ile benzer bir başarıya imza atmıştı. Beyne yerleştirilen implant sayesinde Parkinson hastalığına yönelik önemli gelişmeler sağlanmıştı.
 
Brown Üniversitesi’nde, implant ile kontrol edilen bir bilgisayar geliştirildi. R&D, IBM ve GE gibi firmalarda da benzer çalışmalar mevcut.
 
Restoring Active Memory projesinin iki önemli anahtar noktası var. Öncelikle insan beynindeki nöral sinyalleri analiz etmeyi öğrenmeliyiz. Bu alanda çalışmalar mevcut. Ama istenilen verimi almak için henüz oldukça uzun bir yolumuz var. İkinci olarak kaybedilen anıların, yeniden nasıl insan beynine yerleştirileceği sorunsalı var.
 
Proje bilimkurgu filmlerinden çıkma bir fikir olarak gelebilir. Hatta Matrix’ teki teknolojiyi bile çağrıştıyor. Implant teknolojisinde önemli adımlar attık. Ama insan beyni ve nöral sinyallar konusunda emekleme sürecindeyiz. Halen bilmediğimiz birçok şey var. Lobotomi sonrasında, beyinde oluşan hasarları yok edebiliyor, tümörleri alabiliyoruz. Ama anıları yeniden ortaya çıkarmak çok farklı bir işlem.
 
Kaynak: technopat

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.