Kelime yada Paragraf Seçimi Daha Kolay Nasıl Yapılır?

Kelime yada Paragraf Seçimi Daha Kolay Nasıl Yapılır?

Yazı yazma ve metinlerin düzenlemesinde sağladığı kolaylıklardan dolayı kullanıcılar için çok önemli bir araç olan Microsoft Word‘ te bir cümle yada paragrafı tek seferde seçebilmek için bir takım kısayollar kullanılır, aslında bu işlemin bize zamandan çok kolaylık sağladığını söyleyebilirim.

Windows işletim sistemi kullanıcılarının en çok kullandığı işlemlerden birisi text seçimidir. Bu işlem için seçilecek olan kelime yada cümlenin başına gelinerek, mouse sol tuşuna basılı vaziyette tarama işlemi gerçekleştirilir. Seçimde oldukça kolaylık sağlayacak  muhtemelen de bir çoğumuz tarafından bilinen yada hiç bilinmeyen bir ipucundan bahsetmek istiyorum.

Kelime-Paragraf-Secimi-1

ÇİFT TIK ile Seçim Yapma

  • Mouse’ un sol tuşu ile herhangi bir kelimenin başına gelinerek, çift tıklamanız sonucunda o kelimeyi seçebilirsiniz.

Not: Çift tık işleminden sonra mouse sürüklendiğinde seçimi kelime kelime yapabilirsiniz.

ÜÇ TIK ile Seçim Yapma

  • Tüm cümleyi ya da paragrafı seçmek içinse o paragrafta yer alan kelimenin ilk kelimenin başına gelinerek, mouse sol tuşuna üç kere tıklamanız yeterli olacaktır.

SHIFT + SOL Tuş ile Seçim Yapma

  • Örneğin sitelerde ve yazılarda gezinirken ya da klasörlerde seçim yapılmak istendiğinde CTRL + A tuş fonksiyonunu hepimiz kullanabilmekteyiz. Ancak Mouse ile bu seçimi farklı olarak gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle seçime başlayacağınız yere tıklamanız ve ardından SHIFT tuşu ile birlikte seçimin biteceği noktaya tıklamanız yeterli olacaktır. Bu sayede daha rahat bir seçim yapacağınızı söyleyebilirim.

Kelime yada paragraf seçimi daha kolay nasıl yapılır sorusunun çözümüne yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.