Laptop’ u Bataryasız Kullanmak Sıkıntı Yaratır mı?

Laptop’ u Bataryasız Kullanmak Sıkıntı Yaratır mı?

Son zamanlarda herkes tarafından sanki sözleşilmiş gibi Laptop’ u bataryasız kullanmak sıkıntı yaratır mı? sorunu duyuyorum. Sözü fazla uzatmadan merak edilen bu durumu kısa ve öz bir şekilde anlatacağım.

Kullanmış olduğunuz “Laptop/Notebook” bilgisayarın bataryası olmadan elbette ki kullanabilirsiniz. Hatta siz çalışır durumda olan bilgisayarınızın bataryasını çıkartığınızda bile çalışmaya devam edecektir. O zaman şöyle diyebilirim. Her durumda doğrudan elektriğe bağlı ise elektrik enerjisine bağlı olarak, elektrik enerjisine bağlı durumda değilken de haliyle bataryadan beslenerek çalışmaktadır.

Bataryanın daha uzun süre kullanılması adına çıkarılma düşüncesine siz de kapılabilirsiniz. Ancak bu durum bilgisayara gelebilecek olan yüksek voltajdan dolayı anakart yada diğer donanımsal aygıtların zarar görmesine neden olabilmektedir. Bataryayı çıkarma düşüncesi aslında bataryaya hiçbir fayda sağlamayacağı gibi uzun süre kullanılmadığında ise bataryada şarj boşalması yaşanacağından kullanılmaz duruma da gelebilmektedir.

Bataryaların bir kullanım süreleri bulunmaktadır. Hiç kullanılmayan bataryalar bile belirli bir süre sonunda bitecektir. Sonuç olarak bilgisayarınızın sağlığını düşünüyorsanız, bataryaların kullanılması gerektiğini söyleyebilirim.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.