Mac’ de Kes Yapıştır İşlemi

Mac
A+
A-
Mac’ de Kes Yapıştır İşlemi

Yıllardır Windows işletim sistemini kullanan birinin bildikleri bütün alışkanlıklarını bitirip yeni bir sisteme geçiş yapması oldukça radikal bir karardır. Tabi alışkanlıklardan vazgeçmek kolay bir durum da değildir. Düşünsenize uzun zamandır alışık olduğunuz bir işletim sisteminden, yepyeni bir işletim sistemine (Windows -> Mac) geçiyorsunuz. Tabi bu geçişin ardından alışkanlıkları dışarı da bırakıp, artık yeni kısayollara da alışılması gerekmektedir.

Mac’ de Kes-Yapıştır işlemini kullanabilmenin kısayolunu aşağıda bulabilirsiniz.

Mac’ de Kes komutu bulunmamaktadır” Bunun için bir dosyayı herhangi bir konuma taşımak istediğinizde, “dosyayının sürüklenip bırakılması yeterli” olacaktır. Tabiki bu işlem için öncelikli olarak dosyanın mevcut konumu ve yeni konumunu gösteren iki Finder penceresinin yan yana açık durumda bırakılması işinizi kolaylaştıracaktır. 

Not: Eğer taşımak istenilen yeni konum farklı bir disk üzerindeyse sürükleme işlemini klavyeden Command tuşuna basılı tutarak yapabilirsiniz.


Mac’ de Dosyayı Taşıma (Kesme) İşlemi

Mac’ de, dosyayı Windows işletim sisteminde olduğu gibi kesip başka bir yere taşımak istediğinizde, dosyayı taşımak istediğiniz noktaya sürükleyip bırakma işlemiyle taşıma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Mac’ de Dosyayı Kopyalama İşlemi

Kopyalanmasını istediğiniz dosya üzerinde sağ tıklayıp ardından Kopyala seçimine tıklayın. Daha sonra istenilen nokta üzerinde tekrar sağ tıklayıp Öğeyi yapıştır seçimi ile Mac OS işletim sistemlerinde dosyaları kopyalama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.


Ya da aşağıda yer alan tuş kombinasyonu kullanılarak, kısayollar ile kopyalama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Command + C (Kopyala) – Command + V (Yapıştır)


Mac’ de kes yapıştır işlemi konusuna yönelik paylaşılan bilgi umarım yararlı olmuştur.

Mac’ de Sayfanın Aşağı-Yukarı Hareketi

Mac’ de Caps Lock Tuşu Neden Geç Tepki Veriyor!

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.