Mac’ de Spotlight için Bilinmeyen iPucu

Mac’ de Spotlight için Bilinmeyen iPucu

Spotlight, iOS sistemli cihazlarda uygulama tarafından bilinen bilgileri bulmak adına yazabileceğiniz bir arama alanıdır. Herhangi bir bilginin bulunması istendiğinde her şeyin teker teker incelenmesi bir hayli zaman alacak ve aynı zamanda da zor olacaktır. Bu özellik ile herhangi bir bilgi içerisinde geçen bir kelimeyi aratarak sonuca rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Mail ya da mesaj aramasının yanı sıra Spotlight’ ı kullanarak birçok uygulamaya ulaşabilirsiniz ve tabi ulaşılan dosyanın bulunduğu klasörün direkt olarak açılması işimizi bir hayli de kolaylaştıracaktır. Spotlight aramalarında önemli olabilecek bu ipucuna BilisimBiLGi olarak değinelim istedik..

Command + Space tuş kombinasyonuyla aktif hale gelen bu üst düzey özellik ile yapılması gereken tek şey “aramak istenilen bilginin yazılması” Sistem genelinde etkin olan bu kısayol, sistemin neresinde olursa olun etkin çalışacaktır. Arama sonucunda bulunulan bilgi ya da uygulamanın bulunduğu klasörü açmak ise, bu özelliğin tabi ki bir artısıdır. Nesnenin bulunduğu klasörün açılması için aşağıda yer alan tuş kombinasyonun kullanılması yeterli olacaktır.

Command + R

Örneğin Mac bilgisayarda aramak istediğiniz bilgi iTunes uygulaması. Spotlight’ a bu bilgiyi yazdığınızda, hemen sonuçlar karşınıza gelmeye başlayacaktır. Bu işlem sonrasında yapmanız gereken tek şey Command + R tuşlarına basmak. Bu sayede karşınıza Applications (Uygulamalar) klasörü  listelenmiş bir şekilde ve içerisinde iTunes seçili durumda gelecektir.

macOS için Önemli Klavye Kısayolları

Mac’ te Kullanıcılar İçin Temel İpuçları

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.