Mac’ de Spotlight ile Dizine Ulaşma

Mac
A+
A-
Mac’ de Spotlight ile Dizine Ulaşma

Spotlight, uygulama tarafından bilinen bilgileri bulmak adına yazabileceğiniz bir arama noktasıdır. Bir bilginin bulunması istendiğinde her şeye teker teker bakılması bir hayli zaman alacak ve aynı zamanda da zor olacaktır. Bu özellik sayesinde herhangi bir bilgi içerisinde geçen bir kelimeyi aratarak sonucu rahatlıkla bulabilirsiniz. Mail ya da mesaj aramasının yanı sıra Spotlight’ ı kullanarak birçok uygulamaya ulaşabilirsiniz. Spotlight ile arama yapılırken dosyaların listelendiğini görürsünüz. Çıkan liste içerisinden aranılan öğeye tıklandığında veya klavyeden Enter tuşuna basıldığında, dosya otomatik olarak açılmaktadır. Peki, bulduğunuz öğeyi açmak yerine dosyanın bulunduğu dizini açmak istersek nasıl olacak? sorusunun çözümüne BilisimBiLGi  olarak değinelim istedik..

Aranılan öğeye tıklandığında, dosya otomatik olarak açılmaktadır. Ancak bulduğum öğeyi açmak yerine, onun sadece bulunduğu dizindeki durumuna bakmak istiyorum. Peki bunun için ne yapacağız?

Bilginin bulunması istendiğinde Command + Space tuş kombinasyonu kullanılarak, Spotlight‘ ı açın.

Mac-Spotlight-1

Dosyanın bulunduğu dizini görmek istediğiniz öğeye tıklarken, Command tuşuna basılması size istediğiniz bilgiyi verecektir. Hepsi bu kadar!

Mac bilgisayarlar hakkında merak ettiğiniz tüm konulara sitemizin arama alanını kullanarak ulaşabilirsiniz. Mac’ de Spotlight ile dizine ulaşma konusuna yönelik paylaşılan bilgi umarım yararlı olmuştur.

Mac’ de Spotlight için Bilinmeyen iPucu

Mac’ te Kullanıcılar İçin Temel İpuçları

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.