MAC’ te Caps Lock Tuşu Geç Tepki Veriyor Sorunu ve Çözümü

Mac
A+
A-
MAC’ te Caps Lock Tuşu Geç Tepki Veriyor Sorunu ve Çözümü

MAC kullanmaya yeni başlayan Windows kullanıcıları, MAC’ de Caps Lock tuşuna zaman zaman hızlı basıldığında devreye girmediğini mutlaka fark etmiştir. Her ne kadar Apple’ ın MAC ürünleri için bilinçli olarak tasarladığı bir aksiyon şekli olsa da, sorun olarak algılanan bu durumun çözüm yolu hep merak konusu olmuştur. Eğer siz de benim gibi Caps Lock tuşuna seri bir şekilde bastığınızda direkt etkin olmasını istiyorsanız, bu durumun elbette ki bir çözümü bulunmaktadır. Peki nasıl?

MAC’ e geçildikten sonra klavye üzerinde bulunan ve gizemli tuşlardan biri diyebileceğim Caps Lock tuşunu sık kullananların aklına takılan sorulardan bir tanesi de; “Caps Lock tuşu neden geç tepki veriyor, acaba bozuk olabilir mi?” bu soru kafanızı meşgul etmesin. Apple, Caps Lock tuşunu özellikle bu şekilde tasarlamış. Eğer bu tuş ile alakalı sizinde böyle bir düşünceniz var ise, aşağıdaki adımları uygulayarak seri kullanımlar dahil olmak üzere sorunsuz olarak Caps Lock tuşunun tepki verdiğini gözlemleyebilirsiniz.

MAC’ te Caps Lock Tuşu Sorunu ve Çözüm Yolu

  • Öncelikli olarak Sistem Tercihleri‘ ne iPhone-Ayarlar girin
  • Ardında Klavye adlı MAC-Klavye-Simge butona tıklıyoruz
  • Açılan Klavye penceresinde Tuş Yinelemesi adlı seçeneği Hızlı olarak Yineleme Öncesi Gecikme seçeneğini de Kısa olarak değiştirin. Yani yapılması gerekli olan işlem aşağıdaki görseldeki gibi olmalıdır

“MAC’ te Caps Lock tuşu geç tepki veriyor” sorunu aslında düşünüldüğü gibi bir problem değildir. Ancak kullanım alışkanlıklarına göre ayarlanabilen bir durumdur. Bu yüzden yukarıdaki işlemleri uygulayarak, siz de MAC’ de Caps Lock sorunu ile ilgili olarak kalıcı çözüme ulaşabilirsiniz.

Merak ettiğiniz tüm konulara sitemizin arama alanını kullanarak ulaşabilirsiniz. “MAC’ te Caps Lock Tuşu Geç Tepki Veriyor Sorunu ve Çözümü” konusuna yönelik paylaşılan bilgi umarım yararlı olmuştur.

MacBook’ da F5 ve F6 Tuşlarının Görevi” haberini okumak için buraya tıklayın

Mac’ de Home ve End Tuşları Nerede?” haberini okumak için buraya tıklayın

Mac’ de Backspace – Delete Tuşu Nerede?” haberini okumak için buraya tıklayın

Bu yazı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.