Metin Belgesinde Satır Aralarındaki Boşlukları Tek Seferde Kaldırma

Metin Belgesinde Satır Aralarındaki Boşlukları Tek Seferde Kaldırma

Windows işletim sistemlerinde bulunan adından da anlaşılacağı gibi önemli notları hızlı bir şekilde almamızı sağlayan ve temel yazı düzenleme uygulaması olan Metin Belgesi‘ nde daha önceden hazırladığınız aralarında boşluklar bulunan sıralanmış bir liste bulunmakta. Bu metin belgesindeki satır aralarındaki boşlukları tek tek uğraşmadan bir seferde kaldırmak istiyor, ancak bunun için yapılması gerekli olan işlemi merak ediyorsanız. Makalenin devamına göz atmanız yeterli olacaktır.

Aşağıda yer alan içeriğinde boşluklar bulunan Metin Belgesi’ nde bu işlemi yapabilmeniz için ” Notepad++ ” ten yardım alabilirsiniz. Yapılması gerekli olan işlem oldukça basit.

Metin Belgesinde Satır Aralarındaki Boşluklar Tek Seferde Nasıl Kaldırılır?

metin-belgesi-satir-aralarındaki-bosluk-kaldirma-1

  1. Öncelikli olarak Metin Belgesi’ ndeki içeriğin hepsini kopyalayın. Bunun için ” CRTL + ” ile tüm alan seçip, ” CTRL + C ” ile de kopyalayın
  2. Daha sonra Notepad++’ ı açın ve ” CTRL + V ” tuş kombinasyonunu kullanarak, tüm içeriği yapıştırın
  3. Yapılan bu işlemin ardından sıra geldi var olan tüm boşlukların kaldırılmasına
  4. Notepad++’ in üst menüsünde yer alan Düzenle (Edit) butonun tıklayın ve Satır İşlemleri (Line Operations) menüsündeki Boş Satırları Kaldır (Remove Empty Lines) seçeneğine tıklayın

Bu işlem sonrasında tüm satırlar alt alta yer alacaktır. Artık burada yer alan içeriği kopyalayıp metin belgesine yapıştırabileceğiniz gibi dilerseniz de yaptığınız işlemi yukarıda yer alan Dosya (File) menüsünden Farklı Kaydet (Save As) tıklayarak bir isim verip “.txt” dokümanı olarak ta kaydedebilirsiniz.

Metin belgesinde satır aralarındaki boşluklar tek seferde nasıl kaldırılır sorusunun çözümüne yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.