Metin Belgesinde Yazım Hatalarını Otomatik Olarak Düzeltme

Metin Belgesinde Yazım Hatalarını Otomatik Olarak Düzeltme

Windows işletim sistemlerinde bulunan adından da anlaşılacağı gibi önemli notları hızlı bir şekilde almamızı sağlayan ve temel yazı düzenleme uygulaması olan Metin Belgesi‘ nde çok sayıda harf ya da sayı yazım hataları ile karşılaşabilmekteyiz.

Yazı içeriği fazla olan daha önceden hazırladığım bir belge içerisinde yazım hataları bulunmakta. Düzeltilmesi konusunda tek tek uğraşmadan bir seferde bu durumun üstesinden nasıl gelebilirim.” sorusu geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım tarafından yöneltildi. Her ne kadar metin içerisinde karakter bozuklukları ( ı – i ya da n – m gibi ) olsa da yapılacak yöntem ile boşlukların da üstesinden gelebilirsiniz. Nasıl mı?

Not Defterinde Yazım Hataları Otomatik Olarak Nasıl Düzeltilir?

    https://bilisimbilgi.con

    https://bilisimbilgi. com

İçeriğinde karakter bozuklukları ya da çok sayıda boşluklar bulunan metin belgesinde düzeltmeyi gerçekleştirebilmek için;

  • Öncelikli olarak düzenlenmesini istediğiniz belgeyi açın
  • https://bilisimbilgi.con şeklinde yanlışlıkla yazılmış pek çok yazı olabilir. Burada n harfinin m harfine otomatik olarak düzeltilmesi için;

CTRL + H tuş kombinasyonu kullanılarak, Değiştir ekranına ulaşın ve ardından Aranan değere con, Yeni değer ise com olarak belirleyin. Daha sonra Tümünü Değiştir butonuna tıklayın. Yapılan bu işlemin ardından tüm bilgilerin bu doğrultuda değiştiğini göreceksiniz.

Metin içeriğinde boşluklar bulunuyorsa, bulunan boşluk alanını tarayıp mouse sağ tuş yardımı ile kopyalayın.  Yine aynı şekilde CTRL + H tuş kombinasyonu kullanılarak, Değiştir ekranına ulaşın. Bu sefer Aranan değere CTRL + V tuş kombinasyonu kullanılarak, kopyaladığımız boşluk alanını buraya yapıştıralım. Yeni değer kısmına ise hiçbir bilgi girmeyelim.  Yapılan bu işlemin ardından tüm bilgilerin bu doğrultuda değiştiğini göreceksiniz. 

Metin belgesinde yazım hatalarını otomatik olarak düzeltme konusuna yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur. 

Klasör İçerisindeki Metin Dosyalarında Kelime Araması Yapma

Metin Belgesinde Satır Aralarındaki Boşlukları Tek Seferde Kaldırma

Not Defteri’ nde Sözcük Kaydır Özelliği Nasıl Aktif Edilir?

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.