Mouse Tekerleğindeki Kaydırma Seviyesinin Ayarı Nasıl Yapılır?

Mouse Tekerleğindeki Kaydırma Seviyesinin Ayarı Nasıl Yapılır?

Bilgisayarı kullanırken size oldukça yardımcı olacağını düşündüğüm muhtemelen de bir çoğumuz tarafından bilinen yada hiç bilinmeyen mouse tekerlek kullanımındaki bir püf noktadan bahsetmek istiyorum. Sayfalarda aşağı-yukarı gezinme için kullandığımız mouse scroll olarakta bilinen mouse tekerleği, çok fazla kaydırma yapıyorsa yada daha da fazla kaydırma yapılması isteniyorsa bunun için gerekli olan işlemi makalenin devamında bulabilirsiniz.

Resimlerin çok olduğu bir web sayfasında gezinirken mouse tekerleğinin milim milim hareketi her ne kadar rahatsız edici olsa da bu hareket, çok önemli olan uzun bir yazı okunurken gerçekten işe yaramaktadır. Aslında bu işlem için hemen yan tarafta bulunan kaydıraçtan aşağı yukarı hareket ettirebilmenin yanı sıra klavyeden ok tuşlarını kullanarak ta gezinme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bunlara gerek kalmadan mouse tekerleği döndürme seviyesini ayarlayarak işinizi daha da kolay hale getirebilirsiniz. Nasıl mı?

Mouse tekerleğindeki ( Mouse Scroll ) kaydırma ayarı nasıl yapılır?

I. Yol

  • Öncelikli olarak Başlat Menüsü üzerinden ” Ayarlar ” ve ardından ” Cihazlar ” a tıklayın
  • Gelen pencerede sol tarafta menüde yer alan ” Fare ve dokunmatik yüzey ” seçimine tıklayın
  • ” Fare tekerleğini döndürdüğünüzde ” açılır menüden ” Bir defada bir çok satır yada bir defada bir ekran ” ayarlayabilmenin yanı sıra ”  Her defasında kaç satır kaydırılacağını seçin ” başlığın hemen altında yer alan kısımdan isteğinize göre ayarlayabilirsiniz

Mouse-Tekerlek-1

II. Yol

  • Öncelikli olarak ” Denetim Masası ” ve ardından ” Fare ” seçimine tıklayın
  • Daha sonra ” Fare Özellikleri ”  penceresinde yer alan menü içerisinden ” Tekerlek ” sekmesine tıklayın
  • Bir defada şu kadar satır ” yada ” Bir defada bir ekran ” ayarlarının seçimini kendi isteğinize göre ayarlamanız yeterli olacaktır

Mouse-Tekerlek-2

Mouse tekerleğindeki kaydırma seviyesinin ayarı nasıl yapılır sorusunun çözümüne yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.