Notebook Batarya Kullanım Süresi Nasıl Uzatılabilir ?

A+
A-
Notebook Batarya Kullanım Süresi Nasıl Uzatılabilir ?

Notebook kullanıcıları tarafından bilinen en büyük sorun şarj problemleri olsa gerek, genel kullanım açısından düşünüldüğünde zamansız biten batarya gerçekten can sıkıcı olmaktadır.

notebook-batarya

Notebook bataryalarında kullanılan “lityum iyon piller”, kullandığımız eşyalar, giydiğimiz kıyafetler ve hatta bizler gibi yıpranabildiğini söyleyebiliriz aslında. Tabi ki tam anlamıyla engellemenin yolu bulunmasa da bu süreci yavaşlatmak adına neler yapılabileceği hakkında bilinmesi gereken ufak detaylar.

  • Yüksek oranda kullanılan ekran parlaklığı bataryanın ömrünü kısaltacaktır. Bunun önüne geçebilmek için “güç seçenekleri” nden ekran parlaklığının düşürülmesi bataryanın kullanım süresini arttıracaktır.
  • Elinizden geldiği kadar notebook ta oyun oynamamaya özen gösterin. Oyun oynanması durumunda ekran kartı ve işlemcinin çalışma performansını artması buna bağlı olarak aşırı güç gerektireceğinden bataryanın kısa sürede tükenmesi ile sonuçlanacaktır.
  • O an için Office uygulamaları ile uğraşıyorsunuz, internet ortamıyla veya veri paylaşım durumlarıyla uğraşmıyorsanız. Wi-Fi ve Bluetooth bağlantısının devre dışı bırakılması sonucunda tasarruf sağlamış olacaksınız.
  • Harici optik sürücü gibi donanımlarınızı USB cihazınızı kullanmadığınız zamanlar da devre dışı bırakmanız ve hatta mouse kullanmanız yerine notebook ta bulunan touchpad’ i kullanmanız da fayda sağlayacaktır.
  • Güç seçenekleri ile ayrıca notebook kullanmadığınız anlarda bekleme moduna geçmesini sağlayacak ayarların yapılması sayesinde batarya kullanım süresini arttırmış olacaksınız.
  • Notebook’ u yeni aldığınızı varsayılım, üzerindeki bataryayı tam şarj etmeniz gerekir, bataryanın yeni olması ve iyi bir performans sağlaması için birkaç defa şarj-deşarj durumunun olması gerekmektedir.
  • Bataryayı kullanmayacağınızı varsayalım, bu tarz durumlarda bataryayı tam dolu olacak şekilde muhafaza etmeniz gerekmektedir. Tabi şu da unutulmamalıdır ki, hafta da en bir veya iki kez mutlaka bataryayı kullanarak deşarj olmasını sağlayın.
  • Bataryayı aşırı derece de sıcak ortamlarda veya dondurucu derece de soğuk ortamlarda muhafaza etmeyin. Fazla ısınan batarya çok çabuk deşarj olurken, soğuk olan bataryalarda ise gerekli gücün hemen üretilmediği için zorlanmasına neden olacaktır.
  • Ayrıca mekanik sabit diskler (HDD) içerisinde yer alan motor sebebiyle yüksek miktarda enerji harcarken, SSD’ ler tamamen elektronik olmalarında dolayı az enerji tüketimi sağlamaktadır.
  • Notebook’ ların sürekli elektriğe bağlı kaldığı durumlar da, pil ömrünü uzatacağından bazı kişiler tarafından pillerin çıkartılması tavsiye edilir. Yalnız şu da bilinmelidir ki, pilin ömrünü uzatabileceği gibi problemlere de sebep olabilmektedir. Özellikle ülkemizde elektrik dalgalanmaları ve kesilmelerine maruz kalındığında pilin devreye girmesi sonucunda bilgisayarın korunmasına yardımcı olduğu gerçeği de unutulmamalıdır.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.