Notebook Bataryalı mı Bataryasız mı Kullanılmalı?

Notebook Bataryalı mı Bataryasız mı Kullanılmalı?

Son zamanlarda herkes tarafından sanki sözleşilmiş gibi ” Notebook’ u bataryalı mı, bataryasız mı kullanmalıyım? ” sorusu yöneltilmekte. Konu hakkında merak edilen bu durumu kısa ve öz bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Kullanmış olduğunuz Notebook’ ları bataryası olmadan elbetteki kullanabilirsiniz. Hatta siz çalışır durumda olan bilgisayarınızın bataryasını çıkartığınızda bile çalışmaya devam edecektir. O zaman şöyle diyebilirim. Her durumda doğrudan elektriğe bağlı ise elektrik enerjisine bağlı olarak, elektrik enerjisine bağlı durumda değilken de haliyle bataryadan beslenerek çalışmaktadır.

Bataryanın daha uzun süre kullanılması adına çıkarılma düşüncesine siz de kapılabilirsiniz. Ancak bu durum bilgisayara gelebilecek olan yüksek voltajdan dolayı anakart yada diğer donanımsal aygıtların zarar görmesine neden olabilmektedir. Bataryayı çıkarma düşüncesi aslında bataryaya hiçbir fayda sağlamayacağı gibi uzun süre kullanılmadığında ise bataryada şarj boşalması yaşanacağından kullanılmaz duruma da gelebilmektedir.

  • Notebook pilini her zaman canlı tutun, en az haftada bir kez pili doldurup boşaltın (şarj – deşarj)
  • Pil seviyesini asla %5 değerinin altına düşürmeyin
  • Notebook çalışma anında bataryasını söküp, takma işlemi yapmayın. Cihaz kapalı durumdayken yapın, batarya ömrü için bu çok önemli
  • Notebook bataryası nem, sıvı teması ve aşırı ısıdan mümkün olduğunca korunmalıdır
  • Notebook’ ta sıvı teması olduğunda yapılacak ilk işlem enerjisi kesilip, pili çıkartılmalıdır. Çünkü elektronik parçalar pil takılı durumdayken enerji alacağından kısa devre söz konusu olabilir

Sonuç olarak bataryaların bir kullanım süreleri bulunmaktadır. Hiç kullanılmayan bataryalar bile belirli bir süre sonunda bitecektir.  Bilgisayarınızın sağlığını düşünüyorsanız, bataryaların kullanılması gerektiğini söyleyebilirim.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.