Pili Biten iPhone’ un Yerini Bulmak Mümkün Mü?

Pili Biten iPhone’ un Yerini Bulmak Mümkün Mü?

O kadar yüksek meblağlar ödeyerek satın aldığınız iPhone’ u, bataryası bitmiş halde kaybettiğinizi varsayalım. Eyvah! dediğinizi duyar gibiyim, demeyin. Apple’ ın sunduğu bu küçük detay sayesinde kayıp olan iPhone’ un bataryası bitmiş olsa dahi artık bulabilmenin bir yolu var.

iphone-yerini-bulma

Varsayalım ki, farkında olmadan iPhone’ u cebinizden düşürdünüz. Olacak ya bataryası tam da bitmek üzere. Bir süre sonra cebinizden düştüğünün farkına varıyor ve ilk olarak “iPhone’ umu Bul” ile bulunduğu konuma bakmaya çalışıyorsunuz. Bide ne görelim bataryası bittiğinden artık cihaza ulaşamıyorsunuz. Apple, tam da bu noktada kullanıcılarının hayatını kolaylaştıracak özelliği iOS 8 ile birlikte sunuyor. Sunduğu bu küçük detay sayesinde Apple, cihazın bataryası bitmeden önce son konum bilgisi gönderiyor.

iphone-bul-son-knmApple’ ın iOS 8 ile birlikte getirdiği bu yeni özelliği dile getirmeden önce, herkes tarafından bilinen önceki sistem “Find my iPhone” yani “iPhone’ umu Bul” özelliği hakkında ufak bir hatırlatma. Önce iPhone kaybedildiğinde “icloud.com” veya arkadaşımızın iPhone’ u üzerinde “iPhone’ umu Bul” özelliği ile tabi “pili bitmemiş ya da açık ise” yerini harita üzerinden görebiliyorduk.

Bugünkü konu başlığımız üzerinden konuyu ele alacak olursak; daha önceleri biz istemediğimiz sürece iPhone konumunu kesinlikle göndermediğinden, kapalı olan cihazı harita üzerinden tespit etmemiz mümkün değildi. Olması gereken bu küçük detayı Apple, iOS 8 ile birlikte kullanıcılarına sundu. Ufak bir ayardan sonra artık iPhone’ un pili bitmeden önce son konumunu göndermesini sağlayabiliyorsunuz.

iOS 8 ile birlikte kapalı olarak gelen bu özelliği aktif hale getirebilmeniz için “Ayarlar“, “iCloud“, “iPhone’ umu Bul” penceresi içerisinden “Son Konumu Gönder” i aktif hale getiriyoruz. Artık bu özelliği aktif hale getirdikten sonra farkından olmadan pili bitme düzeyde olan iPhone’ u kaybettiniz, pili bitmeden son konumu Apple’ a göndereceğinden bulunma ihtimalinin arttığı söylenilebilir.

kayip-iphone-konum-bilgisi

Yukarıda bahsettiklerim den sonra “cihazın bilinçli kapatılması ya da cihaza uzaktan neler yaparım?”   şeklinde birkaç soru yönelttiğinizi duyar gibiyim. Bu konu ile ilgili önemli noktalara “soru – cevap” şeklinde değinip, bilgilendirmek istedim.

Cihazımızı kaybettikten sonra başkaları tarafından bulunup, kapatıldığında ne olacak?

Tabi böyle bir senaryoda var, bu durumda cihazın son konum bilgisini görememek bir o kadar da can sıkıcı olabilir. Olaya bu açıdan baktığımızda kesin bir çözüm getirmiyor elbette. Tabi bu durumda da “iCloud Aktivasyon Kilidi” de devreye girmekte. Bu kilit sayesinde sadece sizin tarafınızdan bilinen şifre girilmeden, cihazın yeniden kullanılması imkansız hale gelmektedir.

“iPhone’ umu Bul” özelliği ile cihazıma uzaktan neler yapabilirim?

Cihazınızın bulunduğu konumu harita üzerinde görebiliyor, sesli bir uyarı gönderebiliyorsunuz (cihazın sesi kısılmış dahi olsa ses çıkarılabilmekte), cihazı belirlediğiniz bir şifre ile kilitlendikten sonra kayıp cihaz olduğunu ve istersek belirlediğimiz bir telefon numarasını kilit ekranında gösterebiliyorsunuz, uzaktan cihazı sıfırlayabiliyor yani içindeki bilgilerin tamamen silinmesini sağlayabiliyorsunuz.

Tabi ki temennim böyle bir durumla karşılaşmamanız, olur ya ihtiyaç duydunuz umarım işinize yarayacak bir paylaşım olur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.