Rahatsız Etme Modu Nedir ve Nasıl Çalışır?

Rahatsız Etme Modu Nedir ve Nasıl Çalışır?

iPhone ve iPad üzerinde bulunan “Rahatsız Etme” modu sayesinde telefonu tamamen sessize almadan belirli kişi ya da rehberde yer alan listenizden gelecek arama, SMS veya bildirimlerin alınmasını engelleyen bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. iOS 6 ile birlikte hayatımıza giren bu özelliğin ne işe yaradığı ve nasıl kullanıldığı hakkında bilgi sahibi değilseniz. Detaylı bilgiyi yazının devamında bulabilirsiniz.

iphone-6-plus

Belirli kişi ya da kişilerle konuşmak istemediğimiz zamanlarda rahatsız edilmemek adına telefonları sessize almaktayız. Tabi bu da gelen önemli çağrıların dikkatten kaçmasına sebep olabilmekte. Tamda bu nokta da filtre görevini üstlenen “Rahatsız Etme” özelliğini etkinleştirdiğiniz de hangi kişi ya da gruplardan gelen çağrıların sesinin kapatılmayacağını ayarlayabildiğiniz gibi gelen diğer çağrılarda ise telefonunuz çalmadığı gibi karşı tarafa da meşgul izlenimi vermektedir. Peki iPhone’ da bu özelliği nasıl aktif hale getirebiliriz ve kullanabiliriz?

  • Öncelikli olarak iPhone’ un ana ekranında yer alan “Ayarlar” ı açın.
  • Özelliği etkinleştirmek için Ayarlar menüsü içerisinde yer alan “Rahatsız Etme” seçeneğini bulun ve açın.
  • Ardından “Elle” seçeneğini aktif hale getiriyoruz, bu sayede “Rahatsız Etme” modunu çalıştırmış oluyoruz.

“Rahatsız Etme” başlığı altında yer alan; “Zamanlanmış, Arayabilecekler, Yinelenen Aramalar ve Sessiz” den oluşan seçeneklerin üstlendiği görevler hakkındaki detayları aşağıda bulabilirsiniz.

IMG_08900010

Zamanlanmış

Günün belli bir zamanında “Rahatsız Etme” modunu aktif hale getirdiğinizde, belirleyeceğiniz başlangıç-bitiş saatleri arasında otomatik olarak devreye girmesini sağlayabilirsiniz.

Arayabilecekler

“Rahatsız Etme” modunu aktif halde iken, hangi kişi ya da gruplardan gelen çağrıların sesinin kapatılmayacağını ayarlayabilirsiniz. Nasıl mı? “Hızlı Arama” seçildiğinde “Hızlı Arama” seçeneğinin içerisinde yer alan kişilerden gelen çağrılarda sesin çalmasını sağlayabilirsiniz.

Yinelenen Aramalar

“Rahatsız Etme” modunu aktif halde iken, bu ayarı etkinleştirdiğiniz de üç dakika içerisinde aynı kişiden gelen ikinci bir aramanın sesi kapatılmayacaktır.

Sessiz

“Rahatsız Etme” modunu aktif halde iken, gelen çağrıların veya bildirim seslerinin ne zaman kapatılacağını bu bölümde ayarlayabilirsiniz.

Her Zaman” seçeneğini seçtiğinizde iPhone’ un kilitli olmaması halinde bile gelen çağrı ve bildirim sesleri kapatılır.

Yalnızca iPhone kilitliyken” seçeneğini seçtiğinizde ise iPhone kilitliyken gelen çağrı ve bildirim sesleri kapatılır.

Günlük hayatta istemediği halde gelen çağrılardan rahatsızlık duyan kullanıcılar için vazgeçilmez bir özellik olacağı kesin. “Rahatsız Etme” özelliği aktif durumdayken sizi arayan kişiler her ne kadar size ulaşamasalar da, siz kimler tarafından arandığınızı cevapsız çağrı olarak görebilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Akın dedi ki:

    Bide ses ve bildirimler ayarlarının en altında rahatsız etmeyın erişimi >google etkinlestir ne oluyor gene aynı sistemmi yoksa google dan gelwn bidirimlerimi vs etkinlestiriyor…şindiden tesekkürker….