Sağ Tık Menüsüne Komut İstemi (CMD) Nasıl Eklenir?

Sağ Tık Menüsüne Komut İstemi (CMD) Nasıl Eklenir?

MS-Dos tabanlı bir kod yazma alanı olan ve aynı zamanda Windows’ un vazgeçilmez parçalarından birisi olan   Komut İstemi (CMD)’ ne yazılacak kodlar yardımıyla çok sayıda bilgiye erişebilir ve aynı zamanda hata raporları alabilirsiniz. Peki, Komut İstemi (CMD)’ ni masaüstünde boş bir alana klavyeden basılacak bir tuş yardımıyla mouse sağ tuşuna tıkladığınızda açılan menüye eklenebileceğini biliyor muydunuz?

Masaüstünde boş bir alanda mouse sağ tuşa tıkladığınızda çıkan menüde kopyalanan içeriğin yapıştırılmasıekran çözünürlük ayarlarını açma veya görünüm düzenini değiştirme gibi seçimlerin yanı sıra bu menüde Komut İstemi (CMD)’ nin de görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Nasıl mı?

komut-istemi

Windows 10′ da sağ tık menüsüne Komut İstemi (CMD)’ ni ekleme

  • Boş bir alanda yada herhangi bir klasör içerisinde aşağıda yer alan klavye tuşuyla birlikte mouse sağ tuşuna tıklamanız yeterli olacaktır

SHIFT

  • Gizli olarak kullanıcılara sunulan Komut İstemi (CMD)’ ni bu tuş yardımıyla menüye ekleyebilirsiniz

Sağ tık menüsüne Komut İstemi (CMD) nasıl eklenir sorusunun çözümüne yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Mahmut Selim dedi ki:

    Madem böyle bir kısayol varmış niye gizlemişler ki. Eyvallah kardeşim

    1. KILIC dedi ki:

      Paylaşımın yararlı olmasına sevindim