Şehirlerin Telefon Kodları Nasıl Verilmiştir?

Şehirlerin Telefon Kodları Nasıl Verilmiştir?

Her şehrin kendine özgü telefon kodları bulunmaktadır. Ülkemizde şehirlerin telefon kodlarına bakarsanız, birbirine komşu şehirlerin kodlarının çok farklı, kod numaraları yakın olan şehirlerin ise birbirlerinden çok uzak olduklarını görürsünüz. Peki bu neden olur ve kod sistemi nasıl geliştirilmiştir? Şehirler telefon kodlarını nasıl almışlardır?

Şehirlerin telefon kodu sistemleri, tuşlu telefonlar yaygınlaşmadan önce kadranlı telefonlara göre kurulmuş olmasıdır. Kadranlı telefonlarda 9’ u çevirmek için, hizasındaki deliğe parmağınızı sokup, sonuna kadar kadranı çevirmeniz ve bırakmanız gerekiyordu. Kadran da otomatik olarak geri dönerek eski konumuna geliyor ve bir tek numara çevirme işlemi tamamlanıyordu.

Bu işlemde 1’ i çevirmek 9’ u çevirmekten, 212’ yi çevirmek 989’ u çevirmekten çok daha kısa bir sürede gerçekleşiyor ve santraller daha az meşgul oluyorlardı. Şüphesiz bugünkü tuşlu telefonlar çok hızlı çalıştıklarından, numaraları aramak bakımından bir zaman farkı yok. Bu nedenle, 212 gibi kısa süre tutan kod numaraları ülkenin en büyük, en çok telefon kullanılan şehirlerine verilmiştir. Örneğin, NewYork ve İstanbul’un kod numaraları aynı, yani 212 iken, Chicago ve Ankara’ nın da 312’ dir. Bu sisteme göre bugün Türkiye’de üçüncü en kısa kod 222 ile Eskişehir iken, en uzun süren kod ise 488 ile Batman’dır.

bilisimbilgi.com

Zaman içinde ise kentlerin nüfusu arttığı için ve haliyle telefon kullanımı da yaygınlaştığı için kalabalık kentler belli başlı parçalara bölünerek kod ilaveleri almışlardır. Örnek olarak NewYork iki ayrı kısım olmuş ve ikinci kısım 718 kodunu kullanmıştır. Ancak Amerika’ da iki kısım karıştırılmasın diye birinin çok farklı bir kod alması uygulanırken, ülkemizde ise İstanbul’ a 216 kod ilavesi yapılmıştır ve halen karışıklıklar yaşanmaktadır…

{ Tamer Korugan }

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.