Spotlight’ da Dosya Tipi ile Arama Yapma

Mac
A+
A-
Spotlight’ da Dosya Tipi ile Arama Yapma

Herhangi bir bilginin bulunması istendiğinde her şeyin teker teker incelenmesi bir hayli zaman almakta ve aynı zamanda da zor olmaktadır. Uygulama tarafından bilinen bilgileri bulmak adına yazabileceğiniz bir arama noktası olan Spotlight ile herhangi bir bilgi içerisinde geçen bir kelimeyi aratarak sonucu rahatlıkla  ulaşabilirsiniz. Spotlight’ ı kullanarak, mail ya da mesaj aramasının yanı sıra birçok uygulamayı da bulabilirsiniz. Arama yapılırken dosyaların listelendiğini görürsünüz. Peki, Spotlight’ da dosya tipi ile arama nasıl yapılmaktadır? sorusunun çözümüne BilisimBiLGi  olarak değinelim istedik..

Çok hızlı bir arama mekanizmasına sahip olan Spotlight ile elimizi mouse götürmeden neredeyse her program içerisinden arama yapılmaktadır. Bu özellik sayesinde, dosya tipine göre de aramayı gerçekleştirebilirsiniz. Spotlight ile bu durum bir hayal değil! Yapmanız gereken işlem ise aşağıda verilen kod ile arama yapılması.

Bilginin bulunması istendiğinde Command + Space tuş kombinasyonu ile ya da mouse ile Spotlight’ ı açın.

Mac-Spotlight-1

Aramayı ise aşağıda yer alan kodu kullanarak gerçekleştirin.

kind:png dosyaadı

(Ör: kind:png BilisimBiLGi)

Not: Diğer dosya tipleri içinse (docx, mp3, mp4 veya pdf) gibi uzantıları kullanarakta arama yapabilirsiniz.

Mac bilgisayarlar hakkında merak ettiğiniz tüm konulara sitemizin arama alanını kullanarak ulaşabilirsiniz.  “Spotlight’ da Dosya Tipi ile Arama Yapma” konusuna yönelik paylaşılan bilgi umarım yararlı olmuştur.

Mac’ de Spotlight ile Dizine Ulaşma

Mac’ de Spotlight için Bilinmeyen iPucu

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.