Suya Düşen Akıllı Telefona Neler Yapılmalıdır ?

Suya Düşen Akıllı Telefona Neler Yapılmalıdır ?

Yüksek fiyatlarla aldığımız akıllı telefonlarımız suya düşürülmeyecek kadar değerli olsa gerek. Malum yaz aylarında genellikle yaşanan sorunlardan biri de akıllı telefonlarımızın havuza veya denize düşme ihtimali. Olur ya böyle bir sorunla karşılaştınız, bu sorun üzerine yapılması ve yapılmaması gerekenler hakkında detaylar yazının devamında.

suya-dusen-akilli-telefon

Akıllı telefon üreticileri sıvı teması gerçekleşen akıllı telefonları herhangi bir garanti kapsamına dahil edilmezken, maalesef bu durum su geçirmezlik özelliğine sahip akıllı telefonlar içinde geçerli olmaktadır. Peki böyle bir durum ile karşılaştığınızda nelerin yapılması gerekmektedir.

Yapılmaması gerekenlerden bahsedecek olursak;

Genellikle bu tip bir sorunla karşılaşıldığında yapılan hatalar arasında telefonu “kalorifer üzerine koymak, saç kurutma makinesi ile kurulamak, derin dondurucu da bekletmek” gibi yapılan hatalar geri dönülemez sorunlara yol açtığını belirtelim.

Yapılması gerekenlerden bahsedecek olursak;

 • Telefonunuz suya düştükten sonra en kısa süre içerisinde sudan çıkartılarak kapatılması gerekli. Hiçbir şekilde ıslak haldeki telefonu kullanmayın. (Telefonu hemen kapatın)
 • Telefon üzerinde parçalara ayrılabilen SD kart, SIM kart ve bataryayı çıkartarak havlu vb. gibi bir araçla iyice kurulayın. Telefon üzerindeki sıvıyı şarj, kulaklık ve kart yuvalarının bulunduğu girişlerden ağzınız ile vakumlama etkisi yaratarak çekin. Ayrıca telefonu hafif bir şekilde sallamanız da yararlı olabilir. (Telefonu parçalarına ayırın)
 • Bu işlemleri yaptıktan sonra yapılması gereken önemli nokta ise “telefonu kurumaya bırakmanız”. Bu tarz durumlar için en önemli yöntem pirinç kullanımıdır. Telefonunuzu büyük bir kasenin içerisine koyarak etrafını kaplayacak şekilde pirinç ile doldurun. Yaklaşık 48 saat gibi bir süre beklemeyi deneyin. (Telefonu kurumaya bırakın)
 • Beklenilen süre bitiminde telefonu kasenin içerisinden çıkarın. Cihazın tamamen kuruduğundan eminseniz, telefonu açmayı deneyin. Şansınız var ise telefonunuz açılacaktır. Eğer iç yüzeyinde nemlenme fark ederseniz bir süre daha pirinç dolu kase içerisinde bekletmeniz yararınıza olacaktır. (Telefonu açmayı deneyin)

Suya düşen telefonun tamir edilemez boyutta olabileceğini de aklınızın bir köşesinde tutun. Bu önerileri denedikten sonra hala olumsuz sonuç ile karşılaştıysanız, o zaman yeni bir telefon arayışına başlayabileceğinizi üzülerek söyleyebilirim.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. tamer yılmaz dedi ki:

  Başarılı bir site, bugün bir konu hakkında arama yaparken keşfettim. Takip listelerim içerisine ekledim.

  1. KILIC dedi ki:

   Site hakkındaki yorumunuz için teşekkür ederim Tamer bey.