Telefondan PUK Kodunu Öğrenme

Telefondan PUK Kodunu Öğrenme

GSM Operatörü ( Turkcell, Vodafone, Türk Telekom ) hatlarından herhangi birine sahip telefondan PUK kodunu nasıl öğrenebilirim? sorusunun yanıtını merak ediyorsanız, yazının devamında bulabilirsiniz.

Tabi ki PUK kodunun öğrenilmesinden önce PUK Kodu nedir ve ne işe yaramaktadır?

PUK Kodu, SIM kartın güvenliği için oluşturulmuş olan PIN kodunun bloke olması halinde kullanılacak bir koddur. Alınan hat ile beraber gelen PUK kodu, hat kilitlenme durumunda kullanılmaktadır. Yani PIN kodu yanlış girilip hat kilitlendiğinde, hattınızı tekrardan aktif duruma getirebilmek için PUK kodunun girilmesi gerekmektedir.

Not: PIN kodu 3 kez yanlış girildiğinde, bloke olur. PUK kodu ise 10 kez yanlış girildiğinde kart tamamen bloke olur ve bir daha kullanıma açılamaz. Dolayısıyla telefonunuzda “SIM kart reddedildi” diye bir uyarı görüntülenir.

Telefon Üzerinden PUK Kodu Nasıl Öğrenilir?

Turkcell – PUK Kodu Öğrenme

 • Hat sahipleri bu adrese giriş sağlayarak (https://www.turkcell.com.tr/yardim/yardim-araclari/puk-sorgulama) PUK kodunu rahatlıkla öğrenebilirler. ( Telefon numarası, SIM kart no ya da TC Kimlik No bilgilerinin girilmesiyle)
 • Ayrıca Turkcell hat sahipleri Turkcell şifrelerini biliyorlarsa, turkcell.com.tr adresinde sağ üst köşede bulunan Giriş alanından hesaplarına erişerek PUK kodlarını rahatlıkla öğrenebilirler (HesabımAyarlarPUK Numaram yolu izlenmeli)
 • Son olarak 532 müşterisi hizmetleri aranarak ya da Turkcell İletişim Merkezlerine gidilerek, PUK kodunu öğrenebilirsiniz

Vodafone – PUK Kodu Öğrenme

 • Hat sahipleri (https://www.vodafone.com.tr/Servisler/online-self-servis.php) adresine giriş yaparak, PUK kodlarını öğrenebilirler. Bu alanı kullanabilmek için Online Self Servis şifrenizi biliyor olmanız gerekmekte. (AyarlarımHat Ayarlarım bölümünden PUK koduna erişebilirsiniz)
 • Eğer Online Self Servis şifresini bilmiyorsanız; Vodafone hatlarından 542’ yi, diğer operatörlerden ise 05425420000 numarasını arayarak PUK kodunu öğrenebilirsiniz.

Türk Telekom – PUK Kodu Öğrenme

 • Hat sahipleri turktelekom.com.tr adresine giriş yapılarak, ekranın sağ üst köşesinde yer alan Online İşlemlerMobil kısımına giriş yaparak PUK kodunu öğrenebilirsiniz ( Ancak buraya giriş yapabilmek için Online işlemler şifresinin olması gerekmektedir)
 • Türk Telekom hatlarından 500’ ü arayarak ya da diğer operatörlerden 444 1 500 ü arayarak PUK kodunu öğrenebilirsiniz. (İnteraktif şifrenizi bilmiyorsanız size sorulan güvenlik sorularını cevaplayarak sisteme giriş yapabilirsiniz.)

Telefondan PUK kodunu öğrenme konusuna yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

Numara Hangi Operatöre Ait Nasıl Öğrenirim?

Telefonu Gizli Aramalara Açma ve Kapatma

Hat Bilgilerini Kapatma Nedir? Bu İşlem Nasıl Yapılır?

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Esin dedi ki:

  Aradığım bilgiydi, detaylı paylaşım için teşekkür ederim

  1. KILIC dedi ki:

   Ben teşekkür ederim Esin hanım, paylaşımın yararlı olmasına sevindim