Tıpta 3D Sanal Kadavra Dönemi !

Tıpta 3D Sanal Kadavra Dönemi !

Tıp eğitimi için bağışlanmış ölü bedenlerle bazı öğrencilerinin aralarının pekte iyi olmadığı bilinmektedir. Bu problemi gidermek adına üç boyutlu sanal kadavra İngiltere’ de Edinburgh Üniversitesi tarafından geliştirilen sistem üzerine artık tıp öğrencileri gerçek kadavralar üzerinde çalışmasına gerek kalmayacağı söylenilebilir.

sanal-kadavra-3d00

Şuan için tek örneğinin İngiltere’ de bulunduğu ve sistemin tıp öğrencileri tarafından büyük bir ekran üzerinde insan vücudunda bulunan her ayrıntıyı gerçek bir kadavra üzerinde değil de sanal ortamda inceleme imkanı sunuyor. Sistemi kullanacak tıp öğrencilerine sağlanan kolaylık sayesinde 3D görüntüleri sağdan sola döndürme hareketinin yanı sıra, önden, arkadan ve yandan bakabilme imkanı da sunmaktadır. Aynı zamanda görüntüler üzerinde yaklaştırma, beden üzerinde kesik oluşturabilme ve bu kesit içerisine bakıp gerektiğinde istenirse organların çıkartılıp yada eklenmesi gibi detaylı inceleme imkanlarını da sağlamakta.

3D sanal kadavra sisteminin hedef noktası tıp öğrencileri tabi ki. Bu hedef kitlesinin yanı sıra müzelere gelen ziyaretçilere de bu sistemin açılması suretiyle insan vücudu hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyen kişiler içinde faydalı olabileceği belirtilmektedir.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.