Touch ID Problemi Nasıl Düzeltilir?

Touch ID Problemi Nasıl Düzeltilir?

Apple cihazlarınızda, Touch ID artık görevini tam olarak yerine getirmiyorsa yapılması gereken işlemleri yazının devamında bulabilirsiniz.

touch-id-sorunu

iPhone 5S ya da daha üst iPhone modelleri, iPad Pro, iPad Pro 2, iPad Mini 3 ya da daha üst modellerinde parmak iziyle oluşturulmuş kimlik algılayıcısı sayesinde aygıtın kilidini açabilmenin yanı sıra iTunes Store, App Store, iBooks Store üzerinden de satın alma işlemi içinde kullanabildiğimiz Touch ID’ nin, işlerimizi gerçekten kolaylaştırdığı ortada. Tabi çalışmadığı zamanlarda gerçekten sinir bozucu da olabilmekte.

Parmak iziyle oluşturulmuş kimlik algılayıcısı işlevini yerine getirmiyorsa, bunun bir takım nedenleri olabilir.

Oluşabilecek nedenler

Oluşturulmuş kimliği lekeli ya da ıslak bir şekilde kullanmaya çalıştığınızda yanıt veremeyebilir. Örneğin spor egzersiziyle uğraştıktan sonra elde oluşan terden, elinize sürdüğünüz kreme, yemek pişirme esnasında oluşabilecek kalıntı ya da bazen ciltte meydana gelebilecek kurumadan kaynaklı durumlarda Touch ID işlevini yerine getiremeyebilir.

Yukarıdaki yaşanabilecek durumlardan ötürü dokunmatik kimliğin doğruluğunu etkilemediğini düşünüyorsanız, o zaman farklı bir sorunla karşı karşıyayız demektir. Sorunun çözümü için öncelikli yapılması gereken işlemler

 • Dokunmatik kimlik sensörü üzerinde oluşan yağları ya da kalıntıları kaldırmak için mikrofiber bez kullanın.
 • Ya da Touch ID’ yi yeniden düzenleyin.

Touch ID yeniden nasıl düzenlenir?

 • iPhone veya iPad üzerinden öncelikli olarak ana ekranda yer alan “Ayarlar” sekmesine, daha sonra “Touch ID ve Parola” bölümüne girin.

touch-id-sorunu-1

 • Buradan problem yaşanılan parmak izinizi seçip, “Parmak İzini Sil (Delete Fingerprint)” seçeneğine tıklayın.
 • Tekrardan parmak izi tanımlamak için “Parmak İzi Ekle” bölümüne dokunun.

touch-id-sorunu-2

 • Gelen kısımda dokunmatik kimlik algılayıcısı üzerinde parmağınızı çeşitli şekillerde titreşim hissedinceye ya da kaldırmanız isteninceye kadar parmağınızı kaldırmayın.
 • Parmağınızı her defasında yavaş yavaş kaydırıp, dokunmak suretiyle gerekli tanımlamayı gerçekleştirin.
 • Süreç tamamlandıktan sonra “Sürdür” diyerek devam edin.

Bu işlemlerden sonra test için cihazı kilitleyip, doğruluğunu kontrol edin.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Taner dedi ki:

  Güzel yazı, teşekkürler. Takipteyim..

 2. Soner Tekinli dedi ki:

  Aynen kardeşim arada takılmalar oluyor, Touch ID yi yeniden düzenlemeyi deneyeyim bakalım. Güzel paylaşım olmuş, eline sağlık.

 3. Samet Tekinoğlu dedi ki:

  teşekkürler