Twitter’ ın Sırrı Çözüldü!

Twitter’ ın Sırrı Çözüldü!

Paylaşım trafiğinin en yoğun olduğu sosyal ağlardan Twitter’da çok farklı sohbetler döndüğünü sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Başlık ne olursa olsun, muhabbet 6 şekilde ilerliyor.

twitter

Twitter’da siyasetten spora, eğlenceden sanata, müzikten sinemaya kadar pek çok konuda milyonlarca fikir ortaya atılıyor. Öne çıkan tweet’ler yüzlerce retweet ve yanıt alıyor. Tartışmaların diğer online platformlara sıçradığı, bir ünlünün paylaştığı tweet’i bir başkasının köşe yazısında konu aldığı bile oluyor. Buna karşın, Twitter’daki çeşitlilik gözünüzü korkuttuğu kadar fazla değil.

Pew Research Center tarafından Sosyal Medya Araştırma Vakfı ile birlikte gerçekleştirilen araştırmaya göre, Twitter’da gerçekleşen iletişimi 6 kategoriye ayırmak mümkün. Milyonlarca tweet, retweet, hashtag ve yanıtın özel bir yazılım aracılığıyla incelendiği araştırmaya göre, insanlar, markalar, ünlüler veya yayıncılar şu 6 şekilde iletişime geçiyor:

Birbirine Zıt Gruplar

Genellikle bir politik görüş etrafında toplanmış olan grupların birbiriyle iletişiminde ortaya çıkan bu gibi sohbetlerde, (günümüzde Türkiye’de de gördüğümüz üzere) iki ana taraf bulunuyor ve bu taraflar arasında doğrudan iletişim nadiren gerçekleşiyor. Konuşulan başlıklar genelde agresif politik görüşlerden oluşuyor.

twitter-1

Aynı konudan, örneğin memleketin halinden bahsedilse bile, tamamen zıt noktalarda kümelendikleri için bu iki grup arasında çok nadir iletişim kurulabiliyor. Diğer bir deyişle bu iki grup arasında bir tartışma yaşanmıyor çünkü bir taraf diğerini tamamen görmezden geliyor.

Bu gruplaşmadan yola çıkan Pew, özellikle parti sempatizanı Twitter kullanıcıları bilgiyi çok farklı yerlerden edindiği sonucuna varıyor. Bir kısmı ana akım medyayı dikkate alırken, diğeri alternatif kaynaklara yöneliyor.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.