Unutkanlık Hastalığını, Akıllı Telefonlar Tetikliyor !

Unutkanlık Hastalığını, Akıllı Telefonlar Tetikliyor !

Uzmanlar tarafından yapılan açıklama doğrultusunda, insanların hatırlamak veya öğrenmek yerine akıllı telefonlarına kaydetmesi ve buna bağlı olarak ta beynin köreldiğini açıklamasında bulunuluyor.

akıllı-telefonlar

BEYNİMİZE DAHA AZ BİLGİ KAYDEDİYORUZ

Prof. Dr. Yılmaz, “Bilgiyi tekrarladıkça öğreniyoruz. Akıllı telefonlarda ise bir şeyleri hatırlamaya çalışmıyoruz. Akıllı telefonların fonksiyonları yüzünden erken unutuyoruz. Sık kullandıklarımızı ihmal ediyoruz, unutuyoruz, kaydetmiyoruz” dedi.

Bilgi depolanmaz ve öğrenme için çaba sarf edilmezse beynin köreldiğini söyleyen Yılmaz, “Akılı telefonlar bizim algıda seçici olmamıza, beynimize daha az bilgi kaydetmemize neden oldu. Bilgiyi kendileştirme sürecimize bir darbe vurdu” diye konuştu.

DEPRESYONUN ETKİSİ BÜYÜK

Bugün’de yer alan habere göre, dep­res­yo­nun unut­kan­lı­ğa bü­yük bir et­ki­si­nin ol­du­ğu­nu kay­de­den Prof. Dr. Hik­met Yıl­maz, mutluluk hormonu se­ro­to­ni­nin yaş­lı in­san­lar­da azal­dı­ğı­nı söy­le­di. Mut­lu ya­şa­yan ve dep­res­yon­dan uzak du­ran in­san­la­rın unut­kan­lık has­ta­lı­ğı­na yakalan­ma ora­nı­nın azal­dı­ğı­nı be­lir­ten Prof. Dr. Yıl­maz, “Dep­res­yon te­da­vi edil­mez ise var olan bu­na­ma yat­kın­lı­ğı da­ha da artar. Gördüğümüz ka­da­rıy­la mut­lu ya­şa­yan in­san­lar unut­kan­lık has­ta­lı­ğı­na ya­ka­lan­mı­yor” de­di.

Kaynak: samanyoluhaber

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.