USB’ den Şarj Ayarı Bilgisayarda Nasıl Yapılır?

USB’ den Şarj Ayarı Bilgisayarda Nasıl Yapılır?

Gün içerisinde elden düşürmediğimiz akıllı telefonlarımızda karşılaşılan en büyük sorunlardan birisi de malum şarjın çabuk bitmesidir. Tabi ki prizlerin yakınından ayrılamayan kullanıcılar alternatif yöntemlere ihtiyaç duyabilmektedir. Bunun için en çok tercih edilen aygıtlar arasında elbette ki bilgisayarlar gelmektedir.

telefon-usb-notebook

Akıllı telefonlarımızı alternatif yöntem olan Notebook üzerinden şarj etmek istediğimizde ekranı mutlaka açık tutmamız gerektiği herkes tarafından bilinmektedir. Tabi ki bu durum Notebook’ larda şarjı da azaltmaktadır. Bu sorunu ortadan kaldırmak adına Notebook’ ta yapılması gereken işlem kapağı kapalı yani bekleme modundayken gerekli ayarlarının yapılarak, şarj etmesinin sağlanmasıdır. Bu durum günlük yaşantı da size pratiklik kazandırabilir.

Sözü fazla uzatmadan USB’ den Şarj Ayarı Bilgisayarda Nasıl Yapılır? ondan bahsetmeye başlayalım.

Bu işlem tüm Windows sistemlerinde aynı olmaktadır. Windows 10 işletim sistemi üzerinden bahsedecek olursak “Bu Bilgisayar” dan sağ tıklayarak “Özellikler” seçeneğine giriş yapın.

usb-sarj-ayari-1

Sistem Ayarları kısmından “Aygıt Yöneticisi” seçeneğine giriş yapın.

Açılan pencerede “Evrensel Seri Veri Yolu denetleyicileri” seçeneği altında yer alan “USB Kök Hub” aygıtına çift tıklayın.

Gelen pencerede “Güç Yönetimi” sekmesi altında yer alan “Güç kazancı sağlamak için, bilgisayar bu aygıtı kapatsın” seçeneğinde bulunan tik kaldırın.

usb-sarj-ayari-2

Yapılması gerekli ayarlar yapıldıktan sonra Notebook’ un kapağını kapatıp veya beklemeye alıp, USB portuna bir telefon bağlayarak test işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yaptığınız bu ayarlardan sonra artık Notebook’ unuz kapalıyken akıllı telefonun şarj olduğunu göreceksiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Sanem dedi ki:

  bilgi için tskler gerçekten faydalı oldu

 2. FerhatTaylan dedi ki:

  Kardeşim gerçekten faydalı oldu, teşekkürler.

 3. Aslı Pelin dedi ki:

  Aradığım bir şeydi, işime yaradı.
  Elinize sağlık

 4. Mahmut Demir dedi ki:

  Eyvallah hocam, emeğimize sağlık

 5. SaitDemir dedi ki:

  Helal sana TAM İSTEDİGİM