Videoların Yönü Nasıl Değiştirilir?

Videoların Yönü Nasıl Değiştirilir?

Akıllı telefonla çekilmiş olan videolara bilgisayar ya da telefondan bakılmak istendiğinde, istemediğimiz şekilde çıkan dik veya ters görüntü ile karşılaşabilme durumu bazen can sıkıcı olabilir. Elbette ki bu görüntüleri böyle izlemek istemeyiz. Çekilmiş olan video yönünün nasıl değiştirilebileceği hususunda bilgilendirmek istedim.

video-yonu-degistir

İlk çıktığında sadece konuşmamıza yarayan bir gereç olarak bilinse de, fotoğraf ve video çekebilme özellikleri başta olmak üzere neredeyse hayatımızın her alanında olduğunu söylersek pekte yanlış sayılmaz. Günümüzde akıllı telefonların yavaş yavaş 1080p çözünürlükte video çekimine imkan sağlaması ile tüm özel anlarımızı kayıt altına alır olduk. Tabi video her ne kadar iyi bir görüntü ile çekilmiş olsa da, videonun dik veya ters görünme ihtimali karşısında boynumuzu eğerek izleyecek olmamız rahatsız edici bir durum oluşturmakta.

Tamda bu nokta da çektiğiniz videonun yönünü değiştirmeye olanak sağlayan kullanımı kolay ve ücretsiz olan “Freemake Video Converter” programını sizlere anlatacağım.

Program kurulumu esnasında “Özel Kurulum (Gelişmiş)” seçeneğini seçerek kurulumu başlatın. Kurulum tamamlandıktan sonra Freemake Video Converter programını çalıştırıyor ve ardından sol üst tarafta yer alan “+Video” tuşuna basılarak yönünün değiştirilmesini istediğiniz videoyu buradan bularak seçiyoruz. Alttaki resimde de görüldüğü gibi dosyanın hemen sağında yer alan düzenleme simgesine tıklayın.

video-yonu-freemakeconvert-1

Bu işlemden sonra karşınıza düzenleme paneli gelecek. Videonuzu oynatmaya başlayın. Ardından alttaki resimde görüldüğü gibi “Rotate” tuşu ile 90 derecelik değişimler sonucunda videonun yönünü ayarlayabileceksiniz. İstediğiniz şekilde ayarladıktan sonra “OK” tuşuna basın. Bu işlemlerden sonra aşağıda cihaz veya dosya formatlarından hangisine dönüştürmek istiyorsanız, onu seçin ve ardından dosyanızı kayıt etmek istediğiniz yeri belirterek “Convert” tuşuna basın.

video-yonu-freemakeconvert-2

Son olarak Freemake Video Converter programını ile video yönü değiştirmenin yanı sıra videoları birleştirme ya da kesip-biçme işlemini de yapabilmektesiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. tercüme bürosu dedi ki:

    Freemake Video Converter programını kullandım gerçekten kullanışlı bir uygulama