Web Tarayıcısı Internet Explorer’ da Büyük Tehlike

Web Tarayıcısı Internet Explorer’ da Büyük Tehlike

Popüler web tarayıcısı olan Internet Explorer’ daki açık konusunda, Microsoft kullanıcılarına uyarıda bulundu.

Internet-Explorer

Dünyanın en yaygın kullanılan web tarayıcılarından biri olan Internet Explorer’ da sıfırıncı gün açığı bulundu. Söz konusu açığın Internet Explorer 6, 7, 8, 9, 10 ve hatta 11′ inci sürümleri dahi etkilediğini belirten Microsoft, açığı kapatmak için yeni bir güncelleştirmeyi en kısa sürede yayınlayacaklarını; ancak bu süre zarfında kullanıcıların dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu.

Dijikolog.com’ un haberine göre açığı kullanan hacker’ lar e-posta veya anlık mesajlaşma uygulamaları yoluyla kullanıcılara önce dosya gönderiyor. Eğer kullanıcılar yönetici hesabıyla Windows’a giriş yaptıysa ve söz konusu dosyayı çalıştırdıysa hacker’ lar bilgisayarın ana kontrolünü ele geçirebiliyor. Microsoft’tan yapılan açıklamada bu sayede hacker’ lar bilgisayara program yükleyebiliyor, dosyaları silebiliyor. Yani bir kullanıcının bilgisayarında yapabildiği her şeyi yapma şansına sahip oluyor.

Elbette hacker’ lar gönderdikleri dosyaları zorla kullanıcıya görüntületemiyor; bunun için kullanıcının bilinçli olarak dosyayı açması gerekiyor.

Bu anlamda kullanıcıların bilmedikleri kaynaktan dosya transferi yaparken çok dikkatli davranmalarında sonsuz fayda var.

Kaynak: sicakgundem

ETİKETLER: , , ,
KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.