Windows 10 Başlangıçta Açılan Programlara Nasıl Ulaşılır?

Windows 10 Başlangıçta Açılan Programlara Nasıl Ulaşılır?

Bilgisayarın açılışı anında Windows sisteme ek olarak gereğinden fazla yüklü başka programları da beraberinde başlatır. Açılma anı ile beraber otomatik olarak yüklenen programlardan bazıları çalışma sürecini tamamlayıp kenara çekilseler de, kimisi de açılıştan sonra çok daha uzun süre sonra bile çalışmaya devam ederek sistemin yavaş başlamasına neden olabilmektedir.

Windows bilgisayar açılış sırasında gereğinden fazla program yükler. Bu da kesin bir şekilde açılış sürecini yavaşlatır, kimileri de çalışmaya devam ederek Windows’ u yavaşlatabilir. Sözü fazla uzatmadan gelelim şimdi Windows 10 işletim sistemi üzerinde başlangıç programlarının nasıl yönetildiğine;

Başlangıçta Açılan Programlara Nasıl Ulaşılır?

  • Öncelikli olarak Başlat kısmından msconfig yazarak, Sistem yapılandırmasını arıyoruz.

bilisimbilgi.com

  • Buradan üst sekmede yer alan Başlatma tıklıyoruz, ardından Görev Yöneticisi‘ ni Aç a tıklıyoruz.

bilisimbilgi.com

  • Burada üst sekmede yer alan Başlangıç’ a tıkladıktan sonra karşımıza gelen pencerede başlangıçta açılan programlara ulaşmış olursunuz.

bilisimbilgi.com

Başlangıç” sekmesi altında en dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de “Başlangıç etkisi” sütunu altında sunulan hangi programın bilgisayar açılış hızını ne kadar etkilediğinin bilgisi burada net olarak verilmektedir. Bilgisayar ile birlikte açılan herhangi bir programı devre dışı bırakmak istediğinizde, istenilen programın üzerine tıklanarak “Devre dışı bırak” demeniz yeterli olacaktır. Yine de programların ne işe yaradığından emin değilseniz, sağ tık ile programın nerede bulunduğuna veya özelliklerine buradan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ek olarak Web üzerinden o uygulamanın ne işe yaradığı konusunda detaylı arama yapabilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.