Windows 10′ da Dosya Gezgini Arama Geçmişini Silme

Windows 10′ da Dosya Gezgini Arama Geçmişini Silme

Görsel iletilerle kullanım kolaylığı sağlayan ve her geçen gün gelişen, grafik arabirimleri ile de kullanıcıların en çok tercih ettiği işletim sistemi olan Windows 10‘ da muhtemelen de bir çoğumuz tarafından bilinen yada hiç bilinmeyen bir bilgiyi sizinle paylaşmak istedim. “Dosya Gezgini arama kutusuna aranılacak bir terimi yazmaya başladığınızda hemen altta açılan bir menüde girmiş olduğunuz karakterlerle eşleşen öneriler sunulmakta. Bu bilgilerin tekrardan önüme getirilmesi beni rahatsız etmekte. Bunu nasıl devre dışı bırakabilirim?” sorusuyla karşılaştım. Gelin beraber bu soruya yanıt bulmaya çalışalım.

Arama kutusuna yazmaya başladığınızda karşınıza getirilen öneriler daha önce yaptığınız aramalara dayanarak oluşturulur. Her ne kadar kişisel kullanımda oldukça kolaylık sağlayan bir özellik olsa da aynı bilgisayarın ortak kullanımı düşünüldüğünde mahremiyeti ihlal ettiği de bir gerçek. Bu özelliği devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Windows 10′ da Dosya Gezgini Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

I. Yol ( Tek Tek Silinmesi İsteniyorsa)

  • Öncelikli olarak silmek istediğiniz terimi imleç ile vurgulayın ve ardından Delete (Del) tuşuna basın
  • Silmek istediğiniz her terim için bu işlemi yapmanız yeterli olacaktır

dosya-gezgini-arama-gecmisini-silme-1

II. Yol ( Toplu Olarak Silinmesi İsteniyorsa )

  • Öncelikli olarak arama kutusuna tıklayın
  • Yukarıdaki menü Arama Araçları hemen seçili hale gelecek. Burada Son aramalar ögesini genişletin ve Arama geçmişini temizle bağlantısına tıklayın

dosya-gezgini-arama-gecmisini-silme-2

Windows 10′ da dosya gezgini arama geçmişini silme konusuna yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Eda dedi ki:

    Bilgi için teşekkürler…