Windows 10′ da Ekranın Görüntüsünü Alma Yolları

Windows 10′ da Ekranın Görüntüsünü Alma Yolları

Kısa süre içerisinde beğenilen ve birçok bilgisayar üzerinde yerini alan Windows 10 işletim sisteminde ekranın görüntüsünü almanın farklı yollarına değinmek istiyorum. Eğer siz de ekran görüntüsü yakalamanın en kolay yollarını merak ediyorsanız, makalenin devamına göz atabilirsiniz.

Windows 10′ da Ekranın Görüntüsünü Almanın Farklı Yolları

Ekran görüntüsü almada size oldukça yardımcı olacak muhtemelen de bir çoğumuz tarafından bilinen ancak hiç bilmeyen kullanıcılar için yararlı olacağını düşündüğüm püf noktalardan bazılarını paylaşmak istiyorum.

 • Print Screen ( PrtSc ) tuşunun kullanımı

Herkes tarafından bilinen ve en popüler ekran görüntüsü alma yöntemlerinden biri olan Print ScreenPrtSc ) tuşuna basın. Bazı notebooklarda FN + PrtScn olarak ta kullanılabilmektedir. Bu işlem sayesinde o an için ekran üzerinde ne bulunuyorsa görüntüsünü hafızaya alıyor ve bir resim editörüne yapıştırabilmenize olanak sağlıyor.

 • Ekran görüntüsü alın veya kaydedin ( Win + PrtSc )

Windows 10, yapılan bu işlem ile ekran görüntüsünü direkt olarak Resimler klasöründe yer alan Ekran Görüntüleri içerisine kayıt etmekte. Bir ekran görüntüsüne ihtiyaç duyulduğu zaman, herhangi bir resim editörüne ekran görüntüsünü alıp yapıştırmak yerine, bu yöntemi kullanarak dosyada kayıtlı halde saklamış oluruz. İstenildiği takdirde Ekran Görüntüleri klasörü içerisinden kayıt altına almış olduğunuz resme ulaşabilirsiniz.

 • Sadece uygulama görüntüsü almak istendiğinde ( Alt + PrtScn )

O an için ekran görüntüsünün tamamını almak yerine sadece açık olan bir uygulamanın ekran görüntüsünü Alt + PrtScn tuş kombinasyonu almanız mümkün.

 • O an alınan ekran görüntüsünü paylaşma ( Win + H )

Win + H tuş kombinasyonu ile o an için aldığınız bir ekran görüntüsünü hemen sosyal ağlarda, e-posta ve benzer uygulamalarda paylaşmanıza olanak sağlıyor.

Windows 10′ da ekranın görüntüsünü almanın farklı yollarına yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. pınar dedi ki:

  normal herkesin bildiği print screen tuşunu kullanıyordum, farklı yollarını da sayenizde öğrendim. teşekkür ediyorum

  1. KILIC dedi ki:

   ben teşekkür ederim Pınar hanım