Windows-10-F8-menu

Windows 10′ da F8 Menüsü Nasıl Çalıştırılır?

Windows 10 işletim sistemi ile ortadan kaldırıldığı düşünülen klasik F8 menüsünü oldukça basit bir yöntemle geri getirmeniz mümkün.

Windows-10-F8-menu

Uzun yıllar eski Windows işletim sistemini kullananlar, sistemde yaşanan herhangi bir sorunun tespiti için F8 tuşu ile birlikte gelen menü aracılığıyla Güvenli Mod (Safe Mode) ekranına ulaşabiliyordu. Windows’ un temel parçalarından biri olan F8 menüsü görünüşte Windows 10‘ da bulunmuyor. Aslına bakılırsa bu menünün hâlen Windows 10’ un içerisinde yer aldığını söyleyebilirim. Bu menüyü komut satırı kullanılarak geri getirmeniz mümkün. Nasıl mı?

  • Öncelikli olarak komut satırını yönetici olarak açmanız gerekmekte. Bunun için Başlat Menüsüne sağ tıklayıp, açılan menüden Komut İstemi (Yönetici) seçeneğini tıklayın ve yönetici olarak çalıştırın.
  • Komut isteminin açılmasının ardından yapılması gereken işlem aşağıdaki komutu girmek;

[code]bcdedit /set {default} bootmenupolicy legacy[/code]

  • Komutu girip onayladıktan sonra işlemin başarıyla tamamlandığı mesajını alacaksınız.

bilisimbilgi.com

Daha sonra sistemi yeniden başlatıp, F8 tuşuna bastığınızda klasik görünümlü olan F8 menüsünü karşınıza gelecektir.

KILIC

KILIC

Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.