Windows 10’ da Klasör İçerisinden Komut İstemine Ulaşabilmenin Kısayolu

Windows 10’ da Klasör İçerisinden Komut İstemine Ulaşabilmenin Kısayolu

MS-Dos tabanlı bir kod yazma alanı ve aynı zamanda Windows’ un vazgeçilmez parçalarından birisi olan Komut İstemini (CMD) çalıştırmanın farklı yollarından daha önce bahsetmiştik. Peki, klavyenin büyük önem taşıdığı Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarları kullanırken, klasör içerisinden Komut İstemine ulaşabileceğiniz bir kısayol olduğunu biliyor muydunuz?

Bir yerlere kısayoldan ulaşabilmek güzel, ancak bunun için bazen ek programa ihtiyaç duyulmaktadır. Tabi ek olarak yüklenen yazılımlar, sistemin özelliklerinden faydalanarak sisteme ek yük getireceğinden bazı kullanıcılar tarafından istenmemektedir. Klasör içerisinden Komut İstemine ulaşabilmenin kısayolu için size oldukça yardımcı olacağını düşündüğüm muhtemelen de bir çoğumuz tarafından bilinen ya da hiç bilinmeyen bir detaydan bahsetmek istiyorum.

Komut İstemine Klasör içerisinden Hızlıca Nasıl Ulaşabilirim?

  • Öncelikli olarak Komut İstemini açmak için herhangi bir klasöre gidin
  • Klasör açıldıktan sonra Dosya Gezgini penceresinde adres satırını seçili hale getirin. Bu işlem için klavyenizdeki ALT + A tuş kombinasyonunu kullanabilir ya da çift tık ile adres satırını seçili hale getirebilirsiniz

klasor-icerisinden-komut-istemine-ulasabilme-kisayolu-1

  • Dosya Gezgini’ nde adres satırı seçili hale geldikten sonra, adres satırına CMD yazarak, Enter tuşuna basılması yeterli olacaktır

klasor-icerisinden-komut-istemine-ulasabilme-kisayolu-2

Windows 10′ da klasör içerisinden komut İstemine ulaşabilmenin kısayolu hakkında paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.