Windows 10′ da Uygulamaların Kameraya Erişmesi Nasıl Engellenir?

Windows 10′ da Uygulamaların Kameraya Erişmesi Nasıl Engellenir?

Bir uygulamayı kurmaya kalktığımızda pek çok şeye izin vererek kuruyoruz. Bunlardan birisi de uygulamaların kameraya erişim izni. Fotoğraf çekme, video kaydetme ve daha fazlasına olanak sağlayan hiç kullanılmasa bile dizüstü bilgisayarlarda yerleşik olarak gelen web kameralarının önemli bir yere sahip olduğu bir gerçek. Her ne kadar hayatı kolaylaştıran, iletişim gücünü arttıran ve en önemlisi de uzakta olan birisini adeta yakınımıza getiren ve kullanıcılar için önemli olabilecek uygulamaların yanı sıra kötü amaçlı yazılımların kameralara erişim sağlayabilme düşüncesi de büyük endişe oluşturmaktadır. Uygulamaların kameraya erişebilmesinin önüne geçebilirsiniz. Nasıl mı?

Her ne kadar uygulamalar, kamera veya mikrofon kullanmak isteseler de Windows‘ ayarları hangi uygulamaların kameranızı veya mikrofonunuzu kullanabileceğini kontrol etmenize imkan sağlamaktadır.

Windows 10′ da Uygulamaların Kameraya Erişmesini Engelleme

  • Başlat menüsüne ve gelen menüden Ayarlar’ a tıklayın
  • Ayarlar penceresinden Gizlilik ve ardından sol taraftaki menüden Kamera‘ ya tıklayın
  • Uygulamalarımın kameramı kullanmasına izin ver seçeneğinin karşılığındaki anahtarı devre dışı bırakırsak, kullandığımız uygulamaların kameraya erişimini engellemiş oluruz

Uygulamalarin-Kameraya-Erisimini-Engelleme-1

Not: Yine aynı yerde Hangi uygulamaların kameranızı kullanabileceğini seçin başlığı altında özelleştirebilmeniz için kamerayı kullanabilecek uygulamaların listesi de yer almaktadır. Bu listeden kullanmadıklarınızı devre dışı bırakabilirsiniz.

Windows 10‘ da uygulamaların kameraya erişmesi nasıl engellenir sorusunun çözümüne yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.