Windows 10 Kapanmama Sorunu Nasıl Çözülür?

Windows 10 Kapanmama Sorunu Nasıl Çözülür?

Windows 8 işletim sistemi ile gelen 8.1 ve 10′ da sistemin hızlı açılmasını sağlayan özelliğe “Fast Startup” yani “Hızlı Başlatma” adı verilmektedir. Bu özellik bilgisayar kapatıldıktan sonra tekrar açılma işlemi sırasında sistemi hızlı bir şekilde kullanıma hazır hale getirmeyi amaçlamaktadır. Her ne kadar yeniden başlatma süresini kısaltmak için önemli bir özellik olsa da Windows 10′ da “Kapanmama Sorunu” ile karşımıza çıkıyor. Bu sorunun çözümü için yapılması gereken işlem hakkındaki bilgiyi sizinle paylaşmak istedim.

Bilgisayarınız kapalı haldeyken, güç tuşuna bastığınız andan itibaren masaüstü ekranını görene kadar geçen süreç üç aşamadan oluşmaktadır.

  • 1. Aşama: Önyükleme aşamasının gerçekleşmesi
  • 2. Aşama: İşletim sistemi ile alakalı dosyaların yüklenmesi
  • 3. Aşama: Kullanıcıya ait dosyaların yüklenmesi

Windows işletim sisteminin hızlı başlama özelliği bu aşamalardan 2. Aşama olan “İşletim sistemi ile alakalı dosyaların yüklenmesi” kısmında devreye girer. Hızlı başlama özelliği sistem ayarları, servisler, kayıt defteri gibi hizmetlerin yedeğini “hiberfil.sys” dosyasına yazarak bilgisayar kapatıldıktan sonra tekrar açılması durumunda, bu dosya üzerinden okunması ile sistemin hızlı bir şekilde kullanıma hazır hale gelmesi sağlanmış oluyor.

Windows 10′ da Kapanmama Sorunu ve Çözümü

  • Öncelikli olarak “Denetim Masası” giriyoruz, buradan “Güç Seçeneklerini” kısmını açıyoruz
  • Karşımıza gelen “Güç Seçenekleri” penceresinde “Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin” sekmesine tıklıyoruz

win8-hizli-baslatma

  • Gelen pencerede “Kapatma Ayarları” başlığı altında “Hızlı başlatmayı aç (önerilen)” seçeneğini görmektesiniz. Bu seçeneğin yanındaki kutucuk işaretli ise sistemin hızlı başlatma özelliği aktif halde demektir.
  • Bu özelliği pasif hale getirmek için “Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir” sekmesine tıklayın ve “Hızlı başlatmayı aç (önerilen)” sekmesinin kutucuğunun yanındaki tiki kaldırarak, özelliği pasif durumuna getirin
  • Daha sonra “Değişiklikleri kaydet” dememiz yeterli olacaktır.

win8-hizli-baslatma-02

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.