Windows 10 Kurtarma Medyası Nasıl Oluşturulur?

Windows 10 Kurtarma Medyası Nasıl Oluşturulur?

Bilgisayarın açılmasında sıkıntıya neden olabilecek sistem hatalarının çözümü genellikle kurtarma medyasıyla halledilebiliyor. Tabi kurtarma medyasına ne zaman ihtiyaç duyulabileceğini bilemezsiniz. Genellikle çoğu kullanıcı iş işten geçtikten sonra kurtarma medyasının ne kadar önemli olduğunu fark ediyor. Yaşanabilecek durumlar karşısında sistemi kurtarabilme adına gerekli olan kurtarma medyasının nasıl oluşturulacağını anlatmaya başlayalım.

windows-10-kurtarma-medyasi

Kritik sistem hatalarından oluşabilecek sorunlara karşı kurtarma sürücüsü oluşturarak önleminizi şimdiden alın.

Öncelikli olarak “Görev Çubuğu” üzerinde yer alan Windows’ u ara sekmesine tıklayarak Kurtarma sürücüsü oluştur yazıp ilgili sonuca tıklayın.

bilisimbilgi.com

Ya da Başlat Menüsü‘ ne sağ tıklayın ve Denetim Masası‘ nı açın. Daha sonra Kurtarma seçeneğini tıklayın. Gelişmiş kurtarma seçeneği başlığı altında yer alan Kurtarma sürücüsü oluştur yolu izlenerek te buraya ulaşabilirsiniz.

Bu aşamada Windows sizden parola ya da PIN girmenizi isteyebilir. Güvenlik penceresinin ardından sürücü oluşturma sihirbazını göreceksiniz. Burada önemli olan nokta Sistem dosyalarını kurtarma sürücüsüne yedekle. kısımının işaretli olması.

bilisimbilgi.com

İleri tuşuna tıkladıktan sonra sihirbaz, ne kadar dosyanın yedekleneceğini hesaplıyor.

Hesaplama işlemi sona erdikten sonra sihirbaz, kullanılacak depolama alanında ne kadar boş alan olması hususunda bilgi veriyor.

bilisimbilgi.com

Yeterli olacak büyüklükte USB Bellek takıldıktan sonra kurtarma medyasına başlayabilirsiniz. Tabi bu işlemin süresi belleğe yazılacak olan verinin boyutuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. İşlem tamamlandıktan sonra artık kritik sistem hataları yüzünden oluşabilecek durumlar karşısında elimizde kullanabileceğimiz bir kurtarma medyası olacak.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. efecan dedi ki:

    iş işten geçmeden gerçekten üzerine düşmek gerekiyor üstadım.

  2. tankut dedi ki:

    güzel paylaşım, teşekkürler