Windows 10 Sınama Modu Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Windows 10 Sınama Modu Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Microsoft’ un yeni işletim sistemi Windows 10, kullanıcılar tarafından beğenildiğini ve kısa zaman içerisinde hemen hemen birçok bilgisayar üzerinde yerini aldığını söyleyebiliriz. Her işletim sisteminde karşılaşılabilecek hatalar elbette ki kullanıcıları rahatsız edebilmektedir. Windows 10 işletim sistemi üzerinde “Sınama Modu Build 10240” şeklinde karşılaşılan yazı ve bu yazının kaldırılması işleminin nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağım.

windows10-goruntu

Öncelikle çıkan bu hatanın birden çok nedeni olabilir. Bunlar “Lisanssız işletim sistemi kullanımı, işletim sistemi lisanslı olsa dahi etkinleştirme sorunu ya da virüs kaynaklı olabileceğinden bu hatayı alıyor olabilirsiniz. Karşılaşılan hatanın çözüm yolu ise oldukça basit olup, sorunu gidermek için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

sinama-modu-sorunu

Sözü fazla uzatmadan “Sınama Modu yazısı nasıl kaldırılır?” ondan bahsetmeye başlayalım. Başlat menüsü üzerinden sağ tıklayıp “Komut İstemi (Yönetici)” tıklayarak ya da Çalıştır’ a tıklayıp CMD yazdıktan sonra sağ tıklayıp yönetici olarak ta çalıştırabilirsiniz.

[code]
bcdedit.exe -set TESTSIGNING OFF
[/code]

sınama-modu-cozum

Yukarıda yer alan komut kopyaladıktan sonra “Komut İstemi” ekranına yapıştırın ve Enter‘ a basın. “İşlem başarıyla tamamlandı.” mesajını alıyorsanız işlemi gerçekleştirmişsiniz demektir. Eğer onay mesajı alamayıp, hata mesajı ile karşılaşıyorsanız tekrar kontrol edin veya komut satırını yönetici olarak çalıştırdığınızdan emin olun.

Son olarak işletim sistemini lisanssız kullanan kullanıcılar, genellikle yan yazılım kullanarak ürünü aktifleştirmeyi düşündüğünden kullanılan bu tarz yazılımlar sistemde birçok hataya neden olabilmektedir. Bu tarz bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız, işletim sistemini lisanslı olarak kullanmanızı öneririm.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Taner dedi ki:

  tskler çok yardımcı oldun emeğine sağlık

  1. KILIC dedi ki:

   Ben teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

 2. fahriataman dedi ki:

  işime yaradı çok teşekkürler