Windows’ da Wi-Fi Ağlarına Öncelik Verme İşlemi

Windows’ da Wi-Fi Ağlarına Öncelik Verme İşlemi

Her ne kadar kablolu bağlantının kablosuza göre daha performanslı olduğu düşünülse de, kablosuz ağ ( Wi-Fi ) ile internete erişimin hayatımızı kolaylaştırdığı da bir gerçektir. Evlerin yanı sıra iş yerleri, havaalanı, otel ya da kafeler gibi yani kısacası her noktada kablosuz ağ bağlantısı bulunmaktadır. Tabi bu bağlantılar içerisinden telefonunuz ya da dizüstü bilgisayarlarınız, otomatik olarak en iyi olduğunu düşündüğü bir ağa bağlanmaya çalışacaktır. Peki, cihazın güçlü olan ağa değil de, belirlediğiniz ve sürekli olarak kullanacağınız bir ağa bağlantı kurmasını nasıl sağlarsınız?

Windows 10 işletim sistemi üzerinde Wi-Fi açık konuma getirildiğinde, yalnız otomatik bağlantı kurmak için ayarlamış olduğunuz bir ağa bağlantı sağlayacaktır. Eğer bu ağ açık durumda değilse de, ona bağlanmayı bırakacak ve diğer herhangi bir ağa da bağlantı kurmayacaktır.

Her bağlantının önceliğini değiştirebilir ve bilgiyarınızın tercih ettiğiniz ağlara otomatik olarak bağlanmasını sağlayabilirsiniz. Peki, “Wi-Fi Önceliği Windows’ da Nasıl Ayarlanır?” konusuna BilisimBiLGi olarak değinelim istedik..

Windows’ da Wi-Fi Önceliği Nasıl Ayarlanır?

  • Windows’ ta arama alanına Komut İstemi’ ni yazın
  • Komut İstemi üzerinde mouse sağ tuşuna tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır seçimine tıklayın
  • Öncelikli olarak aşağıdaki yer alan komutu açılan Komut İstemi penceresine yazın ve Enter tuşuna basın

netsh wlan show profiles 

( daha önce bağlantı kurduğunuz Wi-Fi kablosuz ağ listelerini karşınıza getirecektir )


Bu işlemin ardından sıradaki komutu yazın ve tekrar Enter tuşuna basın

netsh wlan show interfaces

( Bu komut ise internete bağlanmak için kullanmış olduğunuz adaptörlerin adını gösterecektir. Bu da genellikle Wi-Fi ya da Ethernet olmaktadır. Tabi yalnız Wi-Fi bağlantısını kullanıyorsanız varsayılan değer Wi-Fi olmaktadır. )


Son işlem olarak ağ önceliğini değiştirmek için aşağıdaki komutu yazmanız gerekmektedir.

netsh wlan set profileorder name =”Wi-Fi İsmi” interface=”Wi-Fi” priority=1

Örnek: netsh wlan set profileorder name =”BilisimBiLGi Wi-Fi” interface=”Wi-Fi” priority=1


Yine aynı benzer olarak başka bir ağı da tanımlamak istiyorsak, o zaman Wi-Fi ismini değiştirin, priority değerini de 2 olarak ayarlayın. Bu sayede öncelikli olarak ilk Wi-Fi ağına bağlanmayı deneyecek uygun değilse, öncelikli liste içerisinden bir sonrakine bağlanmayı deneyecektir.


Windows’ da Wi-Fi önceliği nasıl ayarlanır sorusunun çözümüne yönelik paylaşılan bilgi umarım yararlı olmuştur.

Mac’ de Wi-Fi Parolasını Öğrenme

Wi-Fi Düzgün Çekmiyor, Nedeni Ne Olabilir?

Listedeki Kablosuz Ağ (Wi-Fi) İsimlerini Engelleme

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.