Windows’ ta Resimlerin Önizlemesi Görünmüyor, Çözümü

Windows’ ta Resimlerin Önizlemesi Görünmüyor, Çözümü

Bilgisayar ya da telefon gibi teknolojik cihazların çalışmalarında önemli bir yere sahip işletim sistemlerinden birisi olan Windows işletim sistemlerinde, muhtemelen de bir çoğumuz tarafından bilinen yada hiç bilinmeyen bir bilgiyi sizinle paylaşmak istedim. “Herhangi bir resim klasörüne giriş yaptığımda, resim içerikleri yerine simgeler görüntülenmekte. Bu simge görünümünü var olan resim önizlemeleri ile değiştirebilmek için izlenilmesi gereken yol nedir?” sorusu ile karşılaştım. Gelin beraber bu soruya yanıt bulmaya çalışalım.

Simge görünümü yerine resimlerin önizlemesini görüntülemek isteyebilirsiniz. Bunun için klasör görünüm seçeneklerinde bir takım değişikliğe gitmeniz gerekecektir. Nasıl mı?

Windows’ ta Resimlerin Önizlemesi Görünmüyor, Çözümü Nedir?

Her geçen gün gelişerek kullanıcılarda önemli bir yere sahip olan hemen hemen tüm bilgisayarlarda yerini alan Windows 10 işletim sistemi üzerinde resimlerin önizlemesini görüntüleyebilmek için;

 • Öncelikli olarak Windows + E tuş kombinasyonunu kullanarak, Dosya Gezgini‘ ni açın
 • Daha sonra yukarıda bulunan sekmelerden Görünüm‘ e ve ardından Seçenekler‘ e tıklayın

Windows-Resimlerin-Onizlemesi-Gorunmuyor-Cozum-2

 • Klasör Seçenekleri penceresi karşınıza gelecektir. Buradan Görünüm sekmesine tıklayın
 • Gelişmiş Ayarlar başlığı altında yer alan “Her zaman simge göster, küçük resim gösterme” seçeneği işaretli (Aktif) ise bu tiki kaldırın

Windows-Resimlerin-Onizlemesi-Gorunmuyor-Cozum-1

Yapılan tüm bu işlemlerin ardından artık resim klasörlerine girildiği zaman resimlerin küçük önizlemelerini görebilirsiniz. Tabi klasör altında bulunan resimlerin önizlemelerini görebilmek için klasör görünümünü büyük resim olarak seçmeniz gerekmektedir.

Bu durumu tekrar eski haline getirmek yani simge olarak göstermek istediğinizde ise yukarıdaki adımları takip ederek, “Her zaman simge göster, küçük resim gösterme” seçiminin hemen yanındaki kutucuğu işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Windows’ ta resimlerin önizlemesi görünmüyor, çözümüne yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Ayhan Metin dedi ki:

  çok yararlı oldu bu bilgi. dediğiniz gibi yönergeleri izledim ve konu çözüldü. teşekkür ederim.

  1. KILIC dedi ki:

   Ben teşekkür ederim Ayhan bey. Yararlı olmasına sevindim.