WordPress PHP Güncelleme, PHP Sürüm Yükseltme

WordPress PHP Güncelleme, PHP Sürüm Yükseltme

Öncelikli olarak PHP Nedir? (PHP: Hypertext Preprocessor – Türkçe Anlamı: Hiper Metin Ön İşlemci) PHP açık kaynak kodlu sunucu tarafından çalışan tüm web içerisindeki betik dillerde geliştirilmeye açık olan bir dildir. Ayrıca PHP web uygulamalarını geliştirmek için tasarlanmıştır.

WordPress’ i oluşturmak ve sürdürmek için kullanılan programlama dili PHP’ nin yeni sürümleri hem daha hızlı, hem de daha güvenlidir. Bu nedenle güncel tutulması sitenizin performansı üzerinde olumlu etkileri olacaktır.

Sizler için PHP güncellemesi nasıl yapılır? Bu konuya değineceğim.. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus bulunmakta. Bu durum WordPress’ in güncellemesinin daima yapılması gerektiğidir. WordPress yedeklemesini aldıktan sonra artık PHP güncellemesini düşük versiyondan yüksek versiyona çıkartabiliriz. Bu işlem için öncellikli olarak yapmanız gereken Hosting (Barındırma) hizmeti aldığınız firmadan panel (Cpanel, DirectAdmin gibi) bilgilerini alarak geçiş yapıyorsunuz.

DirectAdmin (Web Control Panel) WordPress PHP Sürüm Yükseltmesi

  • DirectAdmin’ e geçildikten sonra Ana sayfada Hesap Yönetimi (Account Manager) başlığı altında Etki Alanı Yönetimi (Domain Setup) seçeneğine tıklayın
  • Etki Alanı Yönetimi penceresinde domain isminize tıklayın
  • Ardından sağ üst tarafta yer alan PHP Sürümü Seçici (PHP Version Selector) sekmesine tıklayın
  • Burada PHP sürümünün (PHP 5.6) ne oldu gösterilmekte. Ok işaretine dokunarak, yüklü olan diğer sürümleri de bu açılır menüde görebilirsiniz
  • Son sürüm olan PHP 7.3 php-fpm seçimini seçerek, Kaydet tuşu ile güncel sürümü yüklüyoruz

Son olarak WordPress Başlangıç ekranında sayfayı yenilendiğinizde ekranda görülen uyarının gittiğini göreceksiniz.

DirectAdmin panelde PHP Sürüm güncellemesi – PHP Sürüm Yükseltmesi bu şekilde yapılmaktadır.

CPanel

  • Cpanel’ e geçildikten sonra yukarıdan aşağıya doğru ekranı kaydırın
  • Software başlığı altında toplamda dört adet seçenek bulunmakta. Buradan MultiPHP Manager‘ a tıklıyoruz. Karşınıza gelen bu ekranda System PHP Version‘ un eski sürüm olan değerini buradan görebilirsiniz. Peki, WordPress PHP eski olan sürüm yeni olan version a nasıl güncellenir?

CPanel’ de WordPress PHP Sürüm Yükseltmesi

  • MultiPHP Manager ekranında Selected kısmının altında bir tik alanı var burayı seçtikten sonra hemen sağ tarafta yer alan PHP Version bölümü var bu kısımda aşağı açılır listede bir çok versiyonun bulunduğunu göreceksiniz. PHP Version 7.3 ün olan en son versionun seçimini yaptıktan sonra Apply tuşuna tıklayarak işlemi uyguluyoruz. Şu anda güvenli bir şekilde PHP versiyonun PHP 7.3′ e yükseldiğini yine bu ekrandan görürsünüz
  • Son olarak WordPress Başlangıç ekranında sayfayı yenilendiğinizde ekranda görülen uyarının gittiğini göreceksiniz.

Evet arkadaşlar, PHP Versiyon yükseltme bu şekilde gerçekleştiriliyor. WordPress PHP Güncelleme, PHP Sürüm Yükseltme konusuna yönelik paylaşılan bilgi umarım yararlı olmuştur.

WordPress’ te Yazı Biçimleri Kısa Yoldan Aynı Hale Nasıl Getirilir?

İpucu: WordPress video nasıl eklenir?

WordPress’ in Sidebar Bölümüne [Resim & Banner] Ekleme

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.