Yabancı Bir Dilde Olan Web Sitesini Türkçe’ ye Çevirme

Yabancı Bir Dilde Olan Web Sitesini Türkçe’ ye Çevirme

Bilgisayartelefon ya da tablet üzerinden araştırmış olduğumuz herhangi bir konu ile ilgili dilini bilmediğimiz bir kaynakla mutlaka karşılaşmışsınızdır. Görüntülenen yabancı dilde olan bir web sitesini Google’ ın internet tarayıcısı Chrome ile Türkçe’ ye çevirme işlemini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Nasıl mı?

Yapılan aramaları bıkmaksızın cevaplayan popüler arama motoru Google’ ın internet tarayıcısı Chrome‘ da ziyaret edilen yabancı bir siteyi tek tıkla Türkçe’ ye çevirebilirsiniz.

Chrome’ da Türkçe’ ye Çeviri Özelliğini Aktifleştirme

Bilgisayarlarda;

  • Öncelikli olarak Chrome tarayıcısını açın ve sağ üst köşede yer alan üst üste üç noktaya tıklayın
  • Ayarlar ve ardından Gelişmiş menüsünü açın
  • Daha sonra Diller seçimine dokunun. Hemen sağ tarafta yer alan Dil yazan kısma tıklayarak, açılır menüyü genişletin
  • Burada “Okuduğum dilde olmayan sayfaları çevirmeyi öner” kutucuğunu aktif hale getirin

Mobilde (Android ya da iOS);

  • Chrome tarayıcısını öncelikli olarak açın ve sağ alt köşede yer alan üç noktaya dokunun
  • Çıkan menüden Ayarlar‘ a ve ardından Diller seçimine dokunun. Diller sekmesi üzerinden “Sayfaları Çevir” kutucuğunu aktif hale getirin. Çeviri çubuğu karşınıza gelmiyor ise Chrome çeviri özelliğini aktifleştirmeniz gerekmekte.

Yabancı Olan Web Sitesini Türkçe’ ye Çevirme

Yapılan bu işlemlerin ardından yabancı dilde olan bir web sitesine öncelikli olarak gidin. Daha sonra bilgisayarlarda sağ üst tarafta yer alan “Bu sayfayı çevir” butonuna tıklayın. Mobilde ise karşınıza “Bu Sayfa Çevrilsin mi?” şeklinde soru ile karşılaşacaksınız, “Çevir” e dokunmanız yeterli olacaktır.

Chrome‘ da yer alan Translate (çeviri) özelliğinden rahatsızlık duyuyor ve devre dışı bırakılmasını istiyorsanız da, “Okuduğum dilde olmayan sayfaları çevirmeyi öner” seçimini pasif duruma getirmeniz yeterli olacaktır.

Chrome hakkında merak ettiğiniz tüm konulara sitemizin arama alanını kullanarak ulaşabilirsiniz. “Yabancı bir dilde olan web sitesini Türkçe’ ye çevirme” konusuna yönelik paylaşılan bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.