Yapışkan Tuşlar Nasıl Devre Dışı Bırakılır ?

Yapışkan Tuşlar Nasıl Devre Dışı Bırakılır ?

Öncelikli olarak klavye üzerinden Shift tuşuna beş kez üst üste basılması sonucunda aktif hale gelen yapışkan tuşlar ne işe yarar.

az-kullanilan-tuslar

Yapışkan tuş sistemi bir anda birden fazla tuşa basılarak yapacağınız işlemi, tuşlara aynı anda basmaksızın gerçekleştirmenizi sağlamaktadır. Yapışkan tuşu aktifleştirmek için örneğin Ctrl + Alt + Space tuşlarına basıldıktan sonra herhangi bir tuşa basıldığında kısayolun gerçekleştirilmesini sağlamış oluyoruz.

Bu sistem sayesinde engelli bireyler için veya o anda birden fazla tuşa basacak durumu olmayan kişiler için geliştirilmiş faydalı olabilecek bir özellik.  

Yapışkan tuşlar (Stick Keys), Shift tuşuna uzun süre basılması sonucunda devreye girmesiyle Windows karşımıza bir uyarı penceresi çıkarmaktadır, yapışkan tuşları etkinleştirmek isteyip istemediğimizi bize yöneltir.

yapiskan-tuslar-1

Yapışkan tuşların aktifliğini devre dışı bırakmak için Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Erişim Kolaylığı Merkezi \Yapışkan Tuşları Ayarla işlemi üzerinden karşımıza çıkan pencerede;

Yapışkan Tuşları Etkinleştir” yanında kutu içerisindeki tik kaldırdığınız zaman yapışkan tuşları devre dışı bırakmış olursunuz.

yapiskan-tuslar-2

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.