Yurt Dışından Gelen Telefonlar İçin ” IMEI Kaydı “

Yurt Dışından Gelen Telefonlar İçin ” IMEI Kaydı “

Yurt dışından gelen bir telefon için IMEI kaydı işlemleri için Türkiye’ de yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgi.

Şu konu kesin bilinmelidir ki yurt dışından gelen telefonları Türkiye’ de kullanılması isteniyorsa belli bir ücret karşılığında kayıt altına “IMEI Kaydı” almak zorundasınız.

imei-sorgulama

Artık bu işlemle Emniyet Genel Müdürlüğü’nün değil Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ nun (BTK) ilgilendiğini belirtmeliyim.Yani karakol karakol gezmenize gerek kalmadı artık.

– Yurt dışından getirdiğiniz telefonunuzu Türkiye de kullanabilmek için öncelikle devlete 100 TL lik vergi/harç bedeli ödemeniz gerekmektedir. 100 TL’ lik IMEI kaydı vergisini aşağıdaki tüm bankaların şubelerinden ya da internet şubesinden 9151 vergi kodlu yolcu cep tel açıklaması altında ödeyebilirsiniz.

Ödeme yapabileceğiniz bankalar;

 • Halk Bankası
 • Vakıfbank
 • Bank Asya
 • Anadolu Bank
 • Aktif Yatırım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • TEB
 • Ziraat Bankası
 • İş Bankası
 • Garanti Bankası

– Gerekli belgeler: pasaport türünün, yurda giriş/çıkış damgalarının, resminin ve kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfaların birer fotokopisi yani pasaportun fotoğraflı ilk sayfasının fotokopisi ve yurda giriş çıkış damgalarının olduğu sayfaların fotokopisi.

Pasaportun son 1 ay içerisinde Türkiye’ye giriş yapmış olması gerekmektedir. Burada 3 ihtimalle karşılaşıyoruz.

 • Telefonunuzu kendiniz getiriyorsunuz. Bu şıkta bir problem yok kendi pasaport unuzla IMEI kaydını yaptırabilirsiniz. Unutmayın 1 ay içerisinde hallolmalı.
 • Telefonunuzu size bir başkası getiriyor. Eğer telefonu getiren kişi yalnızca sizin telefonunuzu getirmiş ise yine sorun yok onun pasaportunu isteyerek de IMEI kaydını halledebilirsiniz.Fakat sizinle GSM bayisine gelmek zorunda zira imzası gerekiyor.
 • Telefonunuzu size yine bir başkası getiriyor fakat yalnızca sizin telefonunuzu değil en azından bir telefon daha getiriyor ve diğer telefonun IMEI kaydı için pasaportunu kullanıyor yada pasaportunu bir şekilde kullanamıyorsunuz(şehir veya yurt dışına çıkmış olabilir). Bu durumda acilen bir pasaporta ihtiyacınız var son 1 ay içerisinde yurda giriş yapmış olan. Bulabilecek kadar geniş bir çevreye sahip değilseniz bu iş için interneti kullanarak kendinize bir pasaport bulabilirsiniz, tabi bunun içinde bir ücret ödemeniz gerekiyor. Yurt dışından yeni gelen bazı ticari zeka sahipleri pasaportlarını IMEI kaydınız için internet üzerinden pazarlıyorlar. Yaklaşık 50 TL gibi bir ücret karşılığında pasaport sahibiyle buluşup kaydı yaptırabiliyorsunuz.

Vergiyi yatırdınız, pasaport bulup fotokopileri çektirdiniz son olarak da telefonu ve pasaport sahibini de yanınıza alıp cebinize koyduğunuz 10-15 lira ile IMEI kaydı yapan bir Avea,Turkcell veya Vodafone şubesine gideceksiniz.Buradaki işleminiz normal şartlarda maksimum 10 dakikanızı alacaktır. Yetkiliye belgelerinizi verdikten sonra yapılan kısa bir Online işlemden sonra pasaport sahibinin attığı imza ile telefonunuzun IMEI’ si BTK’ ya gönderiliyor ve BTK’ dan geri dönüş bekleniyor.Bu işlem için GSM şubeleri sizden 10 ile 15 TL’lik bir ücret talep edecekler. Bu kadar.

Bu bekleme sırasında internet üzerinden kayıt durumunuzu kontrol edebilirsiniz. BTK’ nın IMEI sorgulama sayfasından kontrollerinizi yapmanızı öneriyorum. GSM şubesine yaptığınız başvurudan sonra sorgulama sonucunda beklemede olduğunuza dair bir bilgi alacaksınız.

Kaydınız tamamlandıktan sonra da IMEI kaydınızın legal bir biçimde son bulduğunu öğreneceksiniz.

Kontrol işlemini yapmak çok kolay.Öncelikle IMEI’ nize ihtiyacınız var öğrenmek için  *#06# yi tuşlar tuşlamanız IMEI’ niz ekrana düşecektir. İkinci bir yol olarak da bataryanın altındaki stickerı kullanabilirsiniz. http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php sayfasında sizden tek istenen IMEI’ niz olacaktır.

Kaynak: uzmanabi

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.